Publikujemy pierwsze propozycje jednostek Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Klikając w nazwę poszczególnych wydziałów, wejdziesz do pliku pdf z programem danej jednostki. Zaprezentowane wydarzenia odbywają się stacjonarnie, ale wśród zapowiedzi znajdziesz też kilka wydarzeń online. Na część z nich obowiązuje rejestracja, na pozostałe masz wstęp wolny. Sprawdź, co przygotowaliśmy dla Ciebie w tym roku i przenieś się w świat nauki i sztuki.
W programie Wydziału Anglistyki znalazły się warsztaty dotyczące wykorzystania AI w nauce. 11 kwietnia naukowcy z WA opowiedzą też tajemnice kreatywności: skąd wiemy, że nasze pomysły lub rozwiązania są kreatywne lub nie? Czy znajomość języka obcego wpływa na naszą kreatywność?
Odbędą się także prezentacje dotyczące transkrypcji fonetycznej oraz prezentacje w języku angielskim.
Na jednym z warsztatów poznasz też techniki radzenia sobie z emocjami pacjentów
przez lekarzy, ilustrowane przykładami z serialu
dokumentalnego.
Program: https://tiny.pl/y8jp-1yt
11 kwietnia w programie WFPiK są warsztaty z odpowiedzialnego korzystania
z potencjału wirtualnej rzeczywistości oraz warsztaty kreatywnego pisania felietonu odpowiedzialnego społecznie. Jedną z propozycji jest również wykład przedstawiający ciekawe przykłady różnic w systemach leksykalnych języków świata.
Program: https://tiny.pl/nst2k8dp
W 1025 r. miała miejsce koronacja pierwszego króla Polski – Bolesława Chrobrego. Zapraszamy na podróż „w czasie i w przestrzeni” po najciekawszych miejscach, gdzie żył i działał KRÓL – od zamku Mieszka I po Złotą Kaplicę, w której znajduje się jego nagrobek i pomnik. Opowiemy o jego życiu i o Chrzcie Polski, zorganizowanym przez ojca króla – księcia Mieszka I. Podczas wędrówki po historycznych miejscach będzie można porozmawiać z przybyszami z różnych krajów – z Hiszpanii, Litwy i Brazylii.
Program: https://tiny.pl/yh2f-yrv
Jeśli interesuje Cię język węgierski oraz kultura i nauka Węgrów. Jeśli interesują Cię zwyczaje i kultura bałtycka. Jeśli ciekawi Cię kwestia języka jidysz (zapożyczenia w j. polskim) oraz współczesnego języka hebrajskiego (odrodzenie, propagowanie, przykłady neologizmów) – koniecznie odwiedź Wydział Etnolingwistyki. Zobacz, co jeszcze wydarzy się 11 kwietnia na tym wydziale.
Program: https://tiny.pl/jd5wr41k
W programie znajdziesz dwa warsztaty:
Program: https://tiny.pl/bq07t2cx
Zeznania świadków jako dowody w sprawach karnych budzą kontrowersje. Czy sędzia jest w stanie wykryć kłamstwo świadka? A czy sam świadek na pewno dobrze zapamiętał wszystkie szczegóły, żeby je zeznać i ułatwić wykrycie sprawcy? Jeśli chcecie się dowiedzieć, czy bylibyście dobrymi świadkami i macie ochotę przetestować swoją spostrzegawczość – zapraszamy!
Program: https://tiny.pl/8yj6b_cj
odpowieWIEDZ!ialni – gra społeczna
Zapraszamy do udziału w wyjątkowej grze społecznej na Kampusie Ogrody! Waszym zadaniem będzie poznanie wymiarów społecznej odpowiedzialności, proponowanej przez różne dyscypliny naukowe: filozofię, kognitywistykę, kulturoznawstwo pedagogikę, psychologię i socjologię. Aby ukończyć z sukcesem całą grę, trzeba będzie zrealizować 6 z 10 zadań, dotyczących takich tematów, jak m.in.: sposoby tworzenia miasta, błędy rozumowania logicznego, warsztaty logiczne, czytanie języka Braille’a czy dylemat więźnia. Uzyskiwane na poszczególnych stanowiskach pieczątki będą Wam podpowiadać, jak dużo jeszcze pozostało do osiągnięcia celu. Wszystkie zadania będą się dotyczyły odpowiedzialności za otaczający nas, wielowymiarowe świat społeczno-kulturowy.
Kiedy? 10 kwietnia, godzina 10:00
Gdzie? Kampus Ogrody,
ul. Szamarzewskiego 89, budynek E
Jak długo? Około 15 minut na każdą z gier
Poznaj zadania do realizacji w trakcie gry
Odpowiedzialnie o Karierze – Jak świadomie kształtować swoją przyszłość?
10 kwietnia
Czas trwania: 1,5 godziny
Grupa docelowa: młodzież, licealiści
Godzina: 12:00 – 13:30
Prowadzący: SKN Doradztwa Zawodowego Progressio (WSE UAM)
Sala: 210
Zastanawiasz się, jaką ścieżkę zawodową wybrać? Nie wiesz, czy postawić na pasję, czy na „pewny zawód”? A może boisz się, że jedna decyzja zaważy na całym Twoim życiu? Czy decyzje dotyczące przyszłej kariery mogą być odpowiedzialne? Jak świadomie wybierać ścieżkę zawodową, uwzględniając własne predyspozycje, wartości oraz zmieniający się rynek pracy? Warsztat „Odpowiedzialnie o Karierze” to interaktywne spotkanie, które pomoże uczestnikom lepiej zrozumieć, jakie czynniki wpływają na ich zawodową przyszłość. Celem warsztatu jest uświadomienie młodym ludziom, że kariera to nie tylko wybór zawodu, ale także odpowiedzialność za własny rozwój i wpływ na otoczenie. Będzie dużo praktycznych ćwiczeń, dyskusji i inspirujących historii. Zero nudnych wykładów – tylko konkretna wiedza, która pomoże Ci ruszyć we właściwym kierunku.
Brak miejsc.
Warsztaty oferowane przez Wydział Archeologii sprawią, że przeniesiesz się w czasie i odkryjesz:
Możesz też dołączyć do gry terenowej lub symulacji wykopalisk.
Program: https://tiny.pl/xfggc6g3
Na Wydziale Biologii czekają na Ciebie wykłady, warsztaty, a także pokazy i wystawy. 11 kwietnia naukowcy, dydaktycy i studenci zapewnią wiele atrakcji, wśród nich między innymi:
Program: https://tiny.pl/3jcb22k5
Wydział Chemii przygotował kilkanaście propozycji, a wydarzenie dedykowane są różnym grupom wiekowym. Mali naukowcy mogą odkryć świat chemii samodzielnie wykonując eksperymenty, jak otrzymanie mydła lub pasty dla słonia. Starsi dowiedzą się, dlaczego kwestie BHP są tak ważne w pracy chemika. Naukowcy z Wydziału Chemii przygotowali cały cykl dotyczący ekologicznych i naturalnych kosmetyków. Na warsztatach pokażą też, jak oznaczyć zawartość glukozy i cholesterolu w surowicy krwi. W programie znalazły się także zajęcie dotyczące napędu rakietowego.
Program: https://tiny.pl/jnp99nk4
11 kwietnia na Wydziale Fizyki i Astronomii czeka na Ciebie kilkanaście propozycji. Podczas zajęć dowiesz się między innymi, jak chronić swoje oczy w świecie pełnym ekranów i jakie zdrowe nawyki pomagają zachować dobry wzrok na lata? Wspólnie zgłębimy także tajniki najnowszych trendów w atakach cybernetycznych, analizując zarówno ewolucję zagrożeń, jak i skuteczne strategie obronne, które pozwalają zabezpieczyć infrastrukturę IT. Dowiesz się też, jak dalece medycyna nuklearna jest nam potrzebna i jak bardzo nam pomaga? Na te pytania i dużo więcej odpowiemy sobie w czasie wykładu.
Program: https://tiny.pl/fkft-59q
11 kwietnia na WGSEiGP możesz dołączyć do gier i symulacji, wybrać się na wyjątkowy spacer z przewodnikiem, a jeśli wolisz pracę warsztatową, to także znajdziesz propozycje dla siebie. W programie między innymi:
Program: https://tiny.pl/v57m7nnr
11 kwietnia na Wydziale Historii czeka na Ciebie sporo atrakcji. Podczas warsztatów zaprezentowane zostaną problemy związane ze skażeniem radioaktywnym w Czarnobylu. Zostanie poruszony temat relacji woda-miasto na przykładzie Poznania. Będzie też o wyjątkowym atlasie z Majorki. Odbędą się też warsztaty, które dadzą konkretne wskazówki dotyczące tego, co zrobić, jeżeli przypadkowo wylejemy na dokumenty kawę lub skleimy je taśmą klejącą – wszystko w warunkach domowych.
Program: https://tiny.pl/rmpyymx3
W tym roku na Wydziale i Matematyki czekają na Ciebie warsztaty, podczas których zmierzysz się z zagadkami logicznymi. Naukowcy przygotowali też interaktywne wystąpienie dotyczące zasad działania sztucznej inteligencji. W programie jest też poezja, planimetry. Zostanie też poruszony temat bezpieczeństwa danych.
Program: https://tiny.pl/gxn_89vy
11 kwietnia na WNGiG będzie działo się bardzo dużo! Naukowcy z tego wydziału przygotowali dziesiątki propozycji. Poruszony zostanie problem współczesnej kultury nadmiernej konsumpcji i jej wpływu na środowisko, a także zagrożeń związanych z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi oraz sposobów ochrony siebie i swojego otoczenia.
W programie jest też warsztat mający na celu przybliżenie zasady działania oraz możliwości, jakie daje skaner XRF, czy przegląd minerałów, a także warsztat, podczas którego uczestnicy stworzą własną skamieniałość. Odbędzie się też warsztat, który łączy uwielbienie gry Minecraft i geologię
Program: https://tiny.pl/dvpvjndz
11 kwietnia na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa dowiesz się o odpowiedzialności w polityce. Naukowcy przekażą Ci też wskazówki, jak być odpowiedzialnym w internecie: jak skutecznie korzystać z narzędzi do weryfikacji fałszywych informacji tekstowych oraz sfabrykowanych materiałów audiowizualnych.
To nie wszystko. Dziennikarze Radia Meteor podzielą się wiedzą na temat tego, jak poruszać kontrowersyjne tematy na antenie, zachowując obiektywizm i rzetelność, a dziennikarze Kuriera Akademickiego opowiedzą o odpowiedzialnej pracy w studiu telewizyjnym, łącząc aspekty techniczne z etycznymi.
Program: https://tiny.pl/9k1p07dh
Czy instytucja może współpracować
z undergroundem? Dziwny przypadek kolekcjonowania zinów w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu. W ramach spotkania przybliżona zostanie specyfika undergroundowych zinów (ich tworzenia, dystrybucji), oraz proces ewolucji prasy alternatywnej zarówno w wymiarze formy, jak i treści.
Program: https://tiny.pl/pnmh96zn
Podczas zajęć opowiemy o zależnościach pomiędzy pszczołami, roślinami a ludźmi.
W trakcie krótkiego spaceru dowiesz się, m.in. jakie strategie wykształciły rośliny, żeby przywabić zapylaczy. Na warsztatach, korzystając z binokularów przyjrzymy się bliżej pszczole miodnej, a w drugiej części wykonamy domki dla pszczoły murarki.
Program: https://tiny.pl/dpgw_8s7
Trzy dni, trzy wydarzenia. W tym roku w murach Centrum NanoBioMedycznym Festiwal będzie trwał trzy dni. Od 9 do 11 kwietnia będą odbywały się warsztaty, które pozwolą Ci:
Program: https://tiny.pl/83bgcfbb
Studium Językowe UAM zaprasza na cztery wydarzenia, które odbędą się 10 i 11 kwietnia. W programie quiz oraz prezentacja.
Program: https://tiny.pl/3y9xpg59
10 kwietnia w Collegium Polonicum w Słubicach czekają na Ciebie wykłady o różnorodnej tematyce:
Program: https://tiny.pl/ky52fxhc
10 kwietnia na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu młodzi muzycy będą mieli szans zasiąść przy fortepianie i poćwiczyć u boku profesjonalnych muzyków. Odbędą się też warsztaty modelowanie z płata gliny oraz w formach i na formach gipsowych. Uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość stworzyć za pomocą działań plastycznych własne projekty kreacji na sylwetce damskiej i męskiej.
Program: https://tiny.pl/vjn_8s85
W ramach warsztatu uczestnicy poznają historię pierwszych koronacji królewskich, które miały miejsce w Gnieźnie. Wykonają odlewy podbizn 5 kolejnych królów:
Poznają zwyczaje i obowiązujące zasady dotyczące uroczystości.
Studenci przybliżą uczestnikom życie codzienne w czasach pierwszych królów. Wspólnie porozmawiają o kulinariach, ówczesnej modzie i higienie.
Program: https://tiny.pl/1vy9-r9x
Poznański Festiwal Nauki i Sztuki © 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.