Logo Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki

Inauguracja XXVII edycji PFNiS

W poniedziałek, 15 kwietnia, o godzinie 12:00 w siedzibie Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk odbyła się oficjalna inauguracja XXVII edycji Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Festiwal będzie trwał od 15 do 20 kwietnia, a jego tematem przewodnim będzie sztuczna inteligencja. Podczas festiwalu omówione zostaną zalety oraz wady AI oraz jej wpływ na wszystkie dziedziny nauki i sztuki.

 

Organizatorami PFNiS w tym roku są: 

 • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 
 • Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu 
 • Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu 
 • Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu 
 • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu 
 • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu 
 • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu 
 • Politechnika Poznańska 
 • Polska Akademia Nauk Oddział w Poznaniu 
 • Fundacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Laboratorium Wyobraźni 

 

Podczas inauguracji swoje przemówienia wygłosili przedstawiciele władz wszystkich uczelni i fundacji organizujących festiwal. „Fiszką” tej ceremonii zostało „podwójne pojawienie się” Prorektora UAM prof. dr hab. Tadeusza Wallasa, który był obecny na sali fizycznie, jak i w postaci hologramu! Kalendarz mam tak napięty, że czasami potrzebne jest rozdwojenie się – powiedział Pan Prorektor (a dokładniej jego cyfrowa kopia). 

 

Warto zaznaczyć, iż po raz pierwszy od wielu lat wśród organizatorów PFNiS znalazła się także Politechnika Poznańska. Rektor prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski wyraził z tego powodu w swoim wystąpieniu duży zaszczyt. 

Oprócz tego, w imprezie wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych miasta Poznania oraz województwa wielkopolskiego, którzy życzyli uczestnikom festiwalu dobrze spędzonego tygodnia i owocnej współpracy.

Koncert finałowy

Jak zabrzmi muzyka wykonywana przez instrumentalistów z udziałem sztucznej inteligencji, która tworzyć będzie warstwy dźwiękowe i wizualne w oparciu o materiał muzyczny wykonywany na żywo na scenie?! 
Przekonajcie się sami!

W sobotę 20 kwietnia 2024 roku o godz. 18.00 zapraszamy do Auli Nova Akademii Muzycznej (pl. S. Stuligrosza 1) na Koncert na zakończenie XXVII Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Będzie to wydarzenie intermedialne, wykorzystujące narzędzia takie jak: live electronics, live video, algorytmy muzyczne oraz sztuczną inteligencję do stworzenia koncertu angażującego ludzi i maszyny.
 
Zaprezentowany zostanie fragment interaktywnej video-opery „Jest na to czas i miejsce”, podczas którego publiczność będzie mogła wejść w dialog z chatbotem.

Podczas koncertu zaprezentuje się Trans-for-Matha Ensemble oraz Poznańska Orkiestra Laptopowa (Lambdaensemble), która wykona utwór na smartfony i elektronikę. Lambda Ensemble to wspólna inicjatywa Studia Muzyki Elektroakustycznej Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu oraz Wydział Matematyki i Informatyki UAM. Jest to jedna z pierwszych w Polsce regularna orkiestra laptopowa, wykorzystująca współczesne metody programistyczne takie jak live coding. Zakończeniem koncertu będzie wspólne „dzieło” wszystkich zaangażowanych (w tym bytów wirtualnych). Koncert poprowadzi dr Michał Janocha.

Na koncert obowiązują bezpłatne wejściówki, które można pobrać za pomocą systemu Bilety24 (klik) i w siedzibie Centrum Informacji Kulturalnej przy ul. Ratajczaka 44 w Poznaniu
PFNiS_koncert_1200x900

Poznajcie AI z Polską Akademia Nauk Oddział w Poznaniu

Zrozumiecie między innymi zasadę maszynowego uczenia się. Dowiecie się, jak wykorzystać sztuczną inteligencję w grafice komputerowej lub do tworzenia postów w mediach społecznościowych? Czy AI może pomagać w przygotowaniu lekcji? Zobaczcie jak wykorzystać AI do potrzeb edukacyjnych.

Program Uniwersytetu Artystycznego

O sztucznej inteligencji słyszy się, że zastąpi artystów i często wyobraża się ją pod postacią robota. Budzi obawy, wywołuje nadzieje, obiecuje wygody, a eksperci przekonują o jej neutralności.
 
18 kwietnia odkryjcie świat AI z Uniwersytetem Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.
 
W programie między innymi:
▪️ „Mój kosmiczny przyjaciel” – Warsztaty, których celem jest przybliżenie techniki negatywowej w rzeźbie oraz pobudzenie kreatywności dzieci poprzez wymyślenie własnego kosmicznego stworzenia, a także rozwój umiejętności manualnych.
▪️ „Fotografia – pomysł na obraz” – Popularyzatorska forma prezentacji
różnych strategii artystycznych w fotografii. Rola pomysłu i środki realizacyjne.
 
Zobacz program: https://tiny.pl/drjxs

Festiwalowe propozycje UAM to dziesiątki spotkań!

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki trwa pięć dni i każdego dnia w murach Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza będzie się działo!
 
Festiwalowe zajęcia odbędą się na większości wydziałów, a także w jednostkach UAM:
 • Biblioteka Uniwersytecka,
 • Centrum NanoBioMedyczne,
 • Ogród Botaniczny.

Dzięki filiom PFNiS dotrze nawet do Piły, Kalisza, Gniezna i Słubic. 

Propozycji i tematów zajęć jest sporo.

 

W ofercie UAM znajdziecie wykłady, pokazy, warsztaty, gry terenowe, stoiska edukacyjne. Szczegółowy program poszczególnych jednostek znajdziecie w specjalnej zakładce!

Grafika dekoracyjna zapowiadająca program festiwalowy UAM
Grafika dekoracyjna zapowiadająca program festiwalowy UAM

Akademia Muzyczna...

…..zaprasza na warsztaty muzyczne, podczas których uczestnicy przeniosą się w fascynujący świat muzyki i sztucznej inteligencji. 
Już 17 kwietnia podczas tegorocznej edycji Festiwalu dzieci i młodzież będą miały okazję odkrywać, jak technologia może być używana do stworzenia magicznych dźwięków.
Grafika dekoracyjna zapowiadająca program festiwalowy Akademii Muzycznej

W programie AWF pokazy z exergamingu

 
Już 17 kwietnia, podczas PFNiS będziecie mieli okazję odkryć fascynujący świat sportowego AI. Warsztaty pokazowe oraz praktyczne z dziedziny exergamingu VR (EXERCISE – ćwiczenia, GAME – gry, VR – rzeczywistość wirtualna) będą dostępne dla grup wiekowych 12+. To doskonała okazja, by aktywnie uczestniczyć w zajęciach warsztatowych, ukazujących nowoczesne technologie w pozytywnym świetle.
 
Ponadto, będziecie mieli okazję wziąć udział w wykładach tanecznych, które skupią się na coraz większej penetracji sztucznej inteligencji w dziedzinie tańca. AI coraz bardziej przenika naszą rzeczywistość i staje się integralną częścią życia codziennego, co otwiera fascynujące możliwości zarówno w sztuce, jak i rozrywce.
 
Dodatkowo AWF Poznań przygotuje warsztaty mikroskopowe, podczas których prezentowane będą preparaty tkanki nerwowej, a uczestnicy będą mieli okazję zgłębiać tajniki budowy komórek nerwowych oraz ich funkcji.
 
Ciekawe? Przyjdźcie i odkryjcie świat nauki i technologii w połączeniu ze sportem i sztuką!

Zobacz cały program: https://tiny.pl/drm56

Co znajdziecie w programie Politechniki Poznańskiej?

18 kwietnia na Politechnice Poznańskiej odbędą się fascynujące wykłady i pokazy.  Uczestnicy spotkań będą mogli wykonać eksperyment zaproponowany przez ChatGPT. W programie między innymi:
 • O tym, czy Terminator był filmem proroczym i czy ludzie mogą się bronić przed hordami inteligentnych maszyn.
 • O katastrofach programistycznych – czyli jak błędy programistyczne mogą doprowadzić do tragicznych konsekwencji.

Zobacz cały program: https://tiny.pl/d7r4r

życzenia

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia!
Niech ten wyjątkowy czas będzie pełen nadziei, inspiracji i radości, które towarzyszą nam zarówno w nauce, jak i w sztuce. Życzymy Wam zdrowia, spokoju oraz wielu kreatywnych pomysłów, które będziemy mogli razem realizować podczas kolejnych edycji festiwalu. Niech te Święta przyniosą nowe możliwości do odkrywania nieznanego i celebrowania piękna otaczającego nas świata. Wesołych Świąt Wielkanocnych!

Konferencja prasowa. Podsumowanie

26 marca 2024 roku o godzinie 11:00 odbyła się konferencja prasowa mająca na celu poinformowanie dziennikarzy o nadchodzącej edycji Festiwalu. Konferencja odbyła się na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu w najnowszej inwestycji UPP, czyli w Centrum Dobrostanu i Zdrowia Zwierząt.

 

Przedstawiciele uczelni biorących udział w festiwalu zaprezentowali program, który będzie realizowany podczas Festiwalu. Głos zabrał także prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UPP prof. dr hab. Piotr Goliński, który przywitał gości i przypomniał ideę Festiwalu. 

 

Po części oficjalnej odbyła się wycieczka po nowym budynku Centrum Dobrostanu i Zdrowia Zwierząt, który dzięki zaawansowanemu technologicznie wyposażeniu ma stanowić ważne miejsce w dziedzinie diagnostyki weterynaryjnej w kraju. Centrum łączy w sobie funkcje jednostki badawczej, pomagającej w rozwoju badań z zakresu nauk biologicznych, zootechniki, weterynarii, a także badań przedklinicznych i translacyjnych, jak również świadczącej usługi dla przemysłu i społeczeństwa. 

Pierwsze propozycje jednostek UAM

Opublikowaliśmy pierwsze propozycje Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w  Poznaniu. W przygotowanie wydarzeń festiwalowych włączyły się wydziały oraz pozostałe jednostki uniwersyteckie. Znajdziecie propozycje Ogrodu Botanicznego, Biblioteki Uniwersyteckiej, a także filii zamiejscowych. Program jest naprawdę różnorodny!

Program UAM: https://festiwal.amu.edu.pl/programy/uam/

Program Uniwersytetu Przyrodniczego już dostępny!

W zakładce Programy organizatorów pojawił się kolejny harmonogram. Są to propozycje spotkań festiwalowych Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

 

Poruszone zostaną kwestie wykorzystania AI w
w rolnictwie, hodowli zwierząt, ochronie klimatu. Jeden z wykładów skupi się na poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: Czy sztuczna
inteligencja pomoże wyżywić świat i ochronić klimat?

 

16 kwietnia na UPP czekają na Was wykłady, warsztaty, pokazy naukowe, stoiska interaktywne, a nawet koncert!

Link do programu: https://tiny.pl/dtn1n

Odwiedź ścieżki edukacyjne Laboratorium Wyobraźni!

Laboratorium Wyobraźni, czyli centrum edukacji Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego zaprasza na dwa dni festiwalowe. 

15 i 19 kwietnia możecie skorzystać ze ścieżek edukacyjnych, także tych interaktywnych, Ścieżka interaktywna „Kalejdoskop” pozwoli zrozumieć uczestnikom, dlaczego w lustrze widzimy odwrócony obraz, jak to się dzieje, że odbicia światła od luster tworzą niesamowite wzory. Pozwoli odkryć tajemnice kosmosu i zrozumieć, jak działają lunety astronomiczne. 

Jakie jeszcze ścieżki będą dostępne podczas PFNiS?

Link do programu: https://tiny.pl/dtcwk

W zakładce programy pojawił się program UMP i UEP

Jesteście ciekawi, jakie wydarzenia czekają na Was w tegorocznej odsłonie? Pierwszy program został opublikowany w zakładce Programy Organizatorów. Są to propozycje wykładów i warsztatów przygotowanych przez Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz program Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Zaproponowane przez UMP wydarzenia odbędą się 16 kwietnia w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym lub Collegium Pharmaceuticum.  Jednym z pierwszych spotkań będzie wykład dotyczący wykorzystania Al w medycynie: jej wykorzystaniu w obszarach Medycyny 4 P. 

Zobacz cały program:  https://tiny.pl/dgsm2

Wydarzenia oferowane przez UEP odbędą się 19 kwietnia, a ich uczestnicy dowiedzą się między innymi:

 • Do czego miasta i regiony wykorzystują sztuczną inteligencję? 
 • Czy sztuczna inteligencja jest naprawdę inteligentna?
 • Czy te oczy mogą kłamać? Co przyciąga naszą uwagę w sieci.

Zobacz cały program: https://tiny.pl/d7kcz

Twórcza wyobraźnia niejedno ma imię!

Rusza VII Uczelniany Konkurs Plastyczny UAM im. Piotra Wójciaka z cyklu „Studenckie impresje” 2024!

 

Konkurs odbędzie się w ramach XXVII Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, pod Patronatem JM Rektor UAM i Dziekanów Wydziału Studiów Edukacyjnych oraz Wydziału Antropologii i Kulturoznawstwa.

Twórcza wyobraźnia niejedno ma imię! Laboratorium Edukacji Artystycznej WSE UAM serdecznie zaprasza studentów UAM do podjęcia artystycznego wyzwania i wzięcia udziału w tym inspirującym wydarzeniu. Aktywizacja myślenia oraz działania twórczego sprawia, że tam, gdzie brakuje już słów, zawsze jest czas na sztukę! Warto też powalczyć o cenne nagrody ufundowane przez JM Rektor UAM, Dziekanów WSE i WAiK oraz Rodzinę Patrona.

Szczegóły: https://tiny.pl/dg7gp

Sztuczna inteligencja motywem przewodnim Festiwalu

W dniach 15-20 kwietnia 2024 roku odbędzie się 27. edycja Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Wiodące poznańskie ośrodki akademickie i naukowe zapraszają w tych dniach do swoich przestrzeni wszystkie osoby zainteresowane nauką i sztuką. Tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie sztuczna inteligencja.

W związku z rosnącym wpływem sztucznej inteligencji i jej bardzo szybkim rozwojem, w tym roku naukowcy pochylą się nad tym zagadnieniem i pokażą je w różnych aspektach i z perspektywy różnych dziedzin. Ze względu na to, że technologia oparta o sztuczną inteligencję dotyka niemal wszystkich wymiarów życia, prowadzi do nowych zachowań i generuje wyzwania nowego typu. Dlatego warto zrozumieć szanse i perspektywy związane z tym obszarem.

W programie znajdą się także wydarzenia, które od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród publiczności.

Festiwal zakończy się koncertem organizowanym przez Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

Poznański Festiwal
Nauki i Sztuki

To akademickie wydarzenie popularyzujące naukę i sztukę wśród społeczności Poznania i okolic, a także gości z innych regionów kraju.

W ciągu tych dni naukowcy poprzez laboratoria, warsztaty, pokazy doświadczeń i inne formy ukazują uczestnikom świat pełen fascynujących zjawisk – świat, w którym nic nie jest takie, jak się wydaje na pierwszy rzut oka, a nauka to zapierająca dech w piersiach przygoda, którą może przeżyć każdy.

0 0
dni festiwalowych

Koncert finałowy

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.​
Więcej
Skip to content