Zobacz relację z wydarzeń, które 4 kwietnia
odbyły się na Politechnice Poznańskiej:
Zobacz relację z Uniwersytetu Medycznego.
8 kwietnia na uczestników czekało sporo atrakcji!
Sprawdź: https://tiny.pl/b5qp8465
Odpowiedź na tytułowe pytanie nie jest prosta. W ofercie przygotowanej przez jednostki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu znalazły się setki wydarzeń.
Wśród propozycji znajdziesz pokazy, wykłady, warsztaty, interaktywne stoiska, konkurs plastyczny, a nawet grę miejską! Zajęcia z okazji Festiwalu oferują nie tylko wydziały, ale także inne jednostki uniwersyteckie, a także filie zamiejscowe.
Większość wydarzeń nawiązuje do odpowiedzialności w nauce, sztuce, życiu. Oto kilka propozycji:
Odpowiedzialność świadka za nieprawdziwe zeznania, czyli czy świadek zawsze wie,co widział w trakcie zdarzenia? Wydział Prawa i Administracji
Bądź odpowiedzialny za swoje szczęście – (bio)syntezuj właściwe neuroprzekaźniki. Wydział Chemii
Zielone kosmetyki – odpowiedzialne piękno. Wydział Chemii
Odpowiedzialność w nauce: Czy promieniowanie jonizujące da się zobaczyć? Komora mgłowa w akcji. Wydział Fizyki
Odpowiedzialność za Słowa – Komunikacja w duchu Porozumienia Bez Przemocy. Wydział Matematyki i Informatyki
Z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność! – sztuczna inteligencja w twórczości. Wydział Matematyki i Informatyki
Odpowiedzialność energetyczna – wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł jest kluczowym elementem odpowiedzialności energetycznej. Podczas pokazu omówimy ekologiczne sposoby wytwarzania i przesyłania energii elektrycznej. Wydział Fizyki
Odpowiedzialność historyczna w 1000-lecie koronacji w Gnieźnie. IKE
Wszystkie propozycje znajdziesz na stronie – przejdź do oferty.
We, wtorek, 8.04.2025 Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego zaprasza dzieci i młodzież do Auli Nova na warsztaty muzyczne pt. Muzyczna odpowiedzialność: współpraca w przestrzeni dźwięków w ramach XXVIII Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Podczas warsztatów przeniesiemy uczestników w fascynujący świat muzyki, wspólnego śpiewania, grania i tworzenia muzyki. Dzieci i młodzież będą miały okazję odkrywać, jaką radość daje wspólne
muzykowanie i jaka wiąże się z tym odpowiedzialność. Warsztaty poprowadzą studenci IEA pod kierunkiem dr Natalii Kłysz-Sokalskiej.
Wydział Archeologii UAM w ramach tegorocznej edycji Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki ogłosił konkurs plastyczny dla Uczniów Szkół Podstawowych z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego. Zgłoszono ponad 100 prac.
Konkurs był doskonałą okazją do rozwijania talentów artystycznych oraz zgłębiania wiedzy o pierwszym królu Polski i jego czasach. Uczestnicy poprzez sztukę wyrazili swoją wizję tej historycznej chwili oraz znaczenie koronacji dla naszego kraju.
Laureatów konkursu poznamy 11 kwietnia podczas dnia festiwalowego na Kampusie Morasko, gdzie mieści się Wydział Archeologii.
Poznaj ofertę wydarzeń przygotowanych przez Wydział Archeologii: sprawdź program.
W tym roku Poznański Festiwal Nauki i Sztuki zakończymy 12 kwietnia koncertem w Auli Uniwersytetu Ekonomicznego.
Dwa wyjątkowe zespoły – Orkiestra Akordeonowa AkoPoznań pod dyr. Piotra Paszkiewicza i Seweryna Ottona z Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu oraz Orkiestra Kameralna Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pod dyrekcją Aleksandra Grefa – połączą siły, by zwieńczyć XXVIII edycję Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. W pierwszej części koncertu zabrzmią utwory m.in. Piazzolli i Zubickiego w aranżacjach na orkiestrę akordeonową, natomiast druga część to muzyczna podróż przez klasykę, film i tango – od Brahmsa i Williamsa po Bregovicia. Koncert wieńczy festiwal poświęcony społecznej odpowiedzialności, obejmujący blisko 300 wydarzeń. Projekt dofinansowano z budżetu państwa w ramach programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”.
Bezpłatne wejściówki do pobrania w serwisie Bilety24: https://tiny.pl/f152tj0d
“Włączeni w naukę” to pilotażowy program zwiększania dostępności Uniwersytetu oraz uwrażliwiania jego pracowników i pracowniczek na szczególne potrzeby i wymagania różnorodnych grup odbiorców wiedzy. W jego pierwszej odsłonie, w ramach Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, do udziału zaproszone zostały dzieci i młodzież w spektrum neuróżnorodności.
Do pilotażu zgłosiły się zespoły z trzech wydziałów i jednego biura Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, które wspólnie wypracowały scenariusz tegorocznych warsztatów.
Będzie to słodko-gorzka historia o kakaowcu – o cudownym przeobrażeniu ziarna w owoce i czekoladę, o wędrówce przez różne kontynenty. Przewidziano także przestrzenie dla językowej twórczości.
Osoby zaangażowane w to działanie wezmą udział w szkoleniu. Ukaże się również krótki przewodnik, który będzie podsumowaniem całego projektu i opisem zdobytego doświadczenia w pracy z tą grupą odbiorców. „Włączeni w naukę” to program otwarty dla wszystkich, którzy chcą promować naukę i otwierać jej świat na wszystkich, bez wyjątku! Pokażmy, że nauka nie zna barier i ograniczeń.
Projekt realizują: Anna Schmidt-Fiedler z Biura Innowacji Społecznych i Zrównoważonego Rozwoju (którą usłyszymy podczas uroczystej inauguracji 7 kwietnia), dr Joanna Morawska, dr inż. Adam Wronkowski z Wydziału Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej, prof. Marlena Lembicz i dr Natalia Jędrzejczak z Wydziału Biologii, prof. UAM dr hab. Karolina Ruta-Korytowska i prof. UAM dr hab. Marta Wrześniewska-Pietrzak z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej. Partnerem inicjatywy jest Palmiarnia Poznańska oraz HARMONIA Prywatna Szkoła Podstawowa Montessori w Pobiedziskach.
W Oddziale Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, a dokładniej w Pałacu Działyńskich na Starym Rynku, 9 kwietnia odbędą się wydarzenia, podczas których:
zobaczysz pary, wulkany, konstrukcje i destrukcje z udziałem ciekłego azotu!
dowiesz się, skąd się wzięły kasztanowce i lilaki w Polsce;
zgłębisz tajemnice biologii i odkryjesz powstawanie nowych leków;
dowiesz się, jak wyglądały dawne księgi: papirusowa, gliniana i woskowa;
zajrzysz do sekretnych komnat Pałacu otwieranych tylko tego dnia;
poznasz zagrożenia czyhające na uprawy roślinne, czyli grzybowy sabotaż;
rozpracujesz chromosomy i tajemnice kodu genetycznego;
poznasz świat komputerów kwantowych.
Cały program uczelni sprawdzisz tutaj.
11 kwietnia na Uniwersytecie Ekonomicznym będą toczyły się rozmowy o odpowiedzianych cyfrach, które towarzyszą nam na każdym kroku codzienności.
Będzie to możliwe między innymi dzięki stoiskom, a na jednym z nich dowiesz się, jak Twoje wybory zakupowe wpływają na środowisko i społeczności na całym świecie. Ekonomiści zdradzą też tajemnice negocjacji: w jakich sytuacjach codziennych i niecodziennych możemy negocjować, które techniki i taktyki pomagają osiągać zamierzone cele.
W programie także:
Cały program uczelni sprawdzisz tutaj.
9 kwietnia w Akademii Wychowania Fizycznego odbędą się zajęcia praktyczne, wykłady oraz warsztaty, podczas których specjaliści zdradzą jak dbać o swoje zdrowie, ciało i ducha.
Odbędą się między innymi:
Cały program uczelni sprawdzisz tutaj.
8 kwietnia odbędą się festiwalowe zajęcia także na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Propozycje uczelni nawiązują do odpowiedzialności za życie i zdrowie.
W programie jest między innymi wykład, dzięki któremu poznasz nie tylko mechanizmy uzależnienia, ale przede wszystkim lepiej zrozumiesz jak uniknąć zagrożeń i dbać o własną przyszłość. Z warsztatów dowiesz się też, jak codzienne wybory żywieniowe wpływają na zdrowie i przyszłość planety. Możesz też zapisać się na zajęcia wyjaśniające trudności w komunikacji i właściwym zrozumieniu oraz ukazujące postrzeganie świata przez osoby wysoko wrażliwe i neuroatypowe. Nie zabraknie też historii o tym, jak wyglądała szpitalna codzienność przed wprowadzeniem aseptyki i antyseptyki oraz wykładu na temat odpowiedzialnego wykorzystanie robotów i innych nowych technologii w terapii.
Ponadto:
Wszystkie propozycje Uniwersytetu Medycznego znajdziesz w programie.
11 i 12 kwietnia podczas wydarzeń przygotowanych przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu sprawdzimy, gdzie leży granica między wolnością artystyczną a odpowiedzialnością za to, co się tworzy?
Zanurzymy się w świat wypałów raku, spróbujemy wykonać projekt aranżacji mieszkania, będziemy działać ze sztuką tkaniny użytkowej.
Po raz pierwszy odbędą się warsztaty z rzeźby cyfrowej, pokazujące, jak nowe technologie zmieniają sztukę i proces tworzenia w trzech wymiarach. To będzie przestrzeń do refleksji i twórczego eksperymentu.
W ramach tegorocznego festiwalu na Uniwersytecie Artystycznym będą również się odbywać warsztaty z konstruowania, monotypii organicznej, działania performatywne, wystawy i wiele więcej.
Upewnimy się razem, że sztuka angażuje, inspiruje i daje narzędzia do odpowiedzialnego działania w świecie.
Program uczelni sprawdzisz tutaj
Poznański Festiwal Nauki i Sztuki to także wydarzenia na kampusie Morasko. Wydziały UAM zlokalizowane na Morasku zapraszają dzieci, młodzież i osoby dorosłe 11 kwietnia. W ich programach znajdują się różnorodne propozycje. Jest to łącznie oferta ponad setki wydarzeń.
Warsztaty oferowane przez Wydział Archeologii sprawią, że przeniesiesz się w czasie i odkryjesz tajemnice wczesnośredniowiecznej Polski czasów Bolesława Chrobrego. Na Wydziale Biologii na interaktywnym wykładzie zostaną przedstawione zagadnienia dotyczące zanieczyszczenia środowiska farmaceutykami oraz metalami ciężkimi.
Naukowcy z WNPiD przekażą Ci też wskazówki, jak być odpowiedzialnym w internecie: jak skutecznie korzystać z narzędzi do weryfikacji fałszywych informacji tekstowych oraz sfabrykowanych materiałów audiowizualnych.
A to tylko ułamek propozycji. Programy wydziałów sprawdzisz tutaj.
9 kwietnia wydarzenia festiwalowe będą odbywały się w Centrum Nauki Wyobraźnia, które znajduje się przy ul. Głogowskiej 18, Pawilon nr 1.
Gospodarze zapraszają na wykład połączony z pokazem w Planetarium, który przeprowadzi Pani Monika Sitek z Uniwersytetu Warszawskiego specjalizująca się w temacie: Zanieczyszczenia światłem. Odpowie nam na ważne pytania: jak zanieczyszczenie światłem wpływa na nasze życie, jakie są jego główne przyczyny oraz jakie kroki możemy podjąć, aby je ograniczyć.
Tego dnia w planie jest jeszcze warsztat, podczas którego uczestnicy dowiedzą się, jak wygląda praca archeologa, geologa i paleontologa a następnie spróbują swoich sił podczas prac wykopaliskowych oraz zwiedzanie.
11 kwietnia zapraszamy natomiast do Laboratorium Wyobraźni, które znajduje się na ul. Rubież 46 w Poznańskim Parku Naukowo Technologiczny.
Odbędą się tam dwa warsztaty oraz prelekcja na temat „Odpowiedzialnego życia w cyfrowym świecie”, podczas której uczestnicy dowiedzą się, jak korzystać z sieci w sposób bezpieczny oraz odpowiedzialny, aby nie wpaść w kłopoty. Jak rozpoznać niebezpieczne sytuacje i jak reagować w takich momentach. Co robić, gdy natkniesz się na coś niepokojącego, jak unikać oszustów i jak rozpoznać zagrożenia, które mogą czaić się na każdym kroku.
Za nami konferencja prasowa, która nadała medialne życie 28. edycji Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. 4 marca 2025 roku organizatorzy PFNiS spotkali się w murach Uniwersytetu Przyrodniczego, aby przekazać dziennikarzom najważniejsze informacje dotyczące święta nauki i sztuki.
– To budujące, że w gronie organizatorów znajduje się 10 partnerów, 10 instytucji zupełnie różnych w swym charakterze, ale łączy je chęć, aby po raz kolejny przybliżyć mieszkańcom Wielkopolski naukę, jej najnowsze zdobycze i osiągnięcia. Aby zachować równowagę będziemy mieli także okazję obcować ze sztuką w różnej formie. W tym roku hasłem przewodnim festiwalu jest „odpowiedzialność”. W ostatnim czasie wydaje się, że znaczenie tego zagadnienia rośnie. Chcemy poprzez festiwal przypomnieć, by zwracać większą uwagę na to co mówimy i co robimy. Tym samym podkreślić znaczenie tego, że nasze działania mogą mieć wpływ na innych – zapowiedziała koordynatorka PFNiS, Marta Grunwald.
Przed nami setki wydarzeń, mnóstwo wiedzy i inspiracji! Dołącz do nas i przekonaj się, jak nauka i sztuka mogą kształtować przyszłość.
To akademickie wydarzenie popularyzujące naukę i sztukę wśród społeczności Poznania i okolic, a także gości z innych regionów kraju.
W ciągu tych dni naukowcy poprzez laboratoria, warsztaty, pokazy doświadczeń i inne formy ukazują uczestnikom świat pełen fascynujących zjawisk – świat, w którym nic nie jest takie, jak się wydaje na pierwszy rzut oka, a nauka to zapierająca dech w piersiach przygoda, którą może przeżyć każdy.
Poznański Festiwal Nauki i Sztuki © 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.