Idea Festiwalu

Idea Festiwalu

Czyli jak to wszystko się zaczęło.

POZNAŃSKI FESTIWAL NAUKI I SZTUKI

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki to czterodniowe akademickie święto popularyzujące naukę i sztukę wśród społeczności Poznania i okolic, a także gości z innych regionów kraju. W ciągu tych czterech dni naukowcy z siedmiu poznańskich uczelni, Laboratorium Wyobraźni i poznańskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk poprzez laboratoria, warsztaty, pokazy doświadczeń i inne formy ukazują uczestnikom świat pełen fascynujących zjawisk – świat, w którym nic nie jest takie, jak się wydaje na pierwszy rzut oka, a nauka to zapierająca dech w piersiach przygoda, którą może przeżyć każdy. Gościom w odkrywaniu, analizowaniu i tworzeniu towarzyszą najwyższej klasy specjaliści, by dzielić się z nimi swoim doświadczeniem i pasją.

W ramach organizacji festiwalu, tworzonego pod hasłem „Pokonywanie niemożliwego…”, spotykają się i wymieniają naukowymi doświadczeniami także osoby z niepełnosprawnościami. Stają one po dwóch stronach festiwalowych wydarzeń – zarówno jako animatorzy, jak i goście, by wspólnie z pozostałym uczestnikami Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki poznawać, odkrywać, przeżywać…

Festiwal jest coroczną inicjatywą Kolegium Rektorów Miasta Poznania oraz Dyrektora Fundacji UAM. Dzięki temu festiwalowy program obejmuje propozycje siedmiu publicznych uniwersytetów i akademii miasta Poznania, Laboratorium Wyobraźni, a także innych instytucji partnerskich.

Historia Festiwalu

Festiwal w roku 2017 będzie miał swoją jubileuszową 20 edycję. Historia Poznańskiego Festiwalu Nauk i Sztuki sięga 1997 roku. Powstał on z inicjatywy poznańskich uczelni oraz poznańskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk. Wspólnym, jednoczącym celem była, i nadal jest, chęć zainteresowania uczestników nauką i sztuką oraz wykształcenie wśród nich pasji. PFNiS na przestrzeni lat rozwijał się wraz z postępem technologii i nauki oraz zmianami kulturalnymi i społecznymi, wpływając również równocześnie na mieszkańców Poznania oraz okolic przez poszerzanie świadomości i wiedzy. W roku 2014 Dyrektorem Festiwalu została pani Anna Młynarczyk. Animatorami w tegorocznej, jubileuszowej edycji Festiwalu jest 7 uczelni wyższych wraz z poznańskim oddziałem Polskiej Akademii Nauk i Laboratorium Wyobraźni.

członkowie rady programowej

prof. UAM dr hab. Tadeusz Wallas
mgr Katarzyna Kucharska
prof. dr hab. inż. Jan Celichowski
dr Joanna Kiersztejn
prof. dr hab. inż. Roman Słowiński
mgr Anna Czajkowska-Zimnicka
prof. nadzw. UEP Sławomir Kalinowski
prof. dr hab. n.med. Michał Musielak
prof. dr hab. inż. Krzysztof Szoszkiewicz
mgr Anna Młynarczyk