Idea Festiwalu

Idea Festiwalu

Czyli jak to wszystko się zaczęło.

POZNAŃSKI FESTIWAL NAUKI I SZTUKI

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki to akademickie wydarzenie popularyzujące naukę i sztukę wśród społeczności Poznania i okolic, a także gości z innych regionów kraju.

W ciągu tych dni naukowcy z trzech poznańskich uczelni, Laboratorium Wyobraźni i poznańskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk poprzez laboratoria, warsztaty, pokazy doświadczeń i inne formy ukazują uczestnikom świat pełen fascynujących zjawisk – świat, w którym nic nie jest takie, jak się wydaje na pierwszy rzut oka, a nauka to zapierająca dech w piersiach przygoda, którą może przeżyć każdy.

Gościom w odkrywaniu, analizowaniu i tworzeniu towarzyszą najwyższej klasy specjaliści, by dzielić się z nimi swoim doświadczeniem i pasją.

W ramach organizacji festiwalu, spotykają się i wymieniają naukowymi doświadczeniami także osoby z niepełnosprawnościami. Stają one po dwóch stronach festiwalowych wydarzeń – zarówno jako animatorzy, jak i goście, by wspólnie z pozostałym uczestnikami Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki poznawać, odkrywać, przeżywać…

Historia Festiwalu

Festiwal w roku 2020 będzie miał swoją 23 edycję.

Historia Poznańskiego Festiwalu Nauk i Sztuki sięga 1997 roku. Powstał on z inicjatywy poznańskich uczelni oraz poznańskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk. Wspólnym, jednoczącym celem była, i nadal jest, chęć zainteresowania uczestników nauką i sztuką oraz wykształcenie wśród nich pasji. PFNiS na przestrzeni lat rozwijał się wraz z postępem technologii i nauki oraz zmianami kulturalnymi i społecznymi, wpływając również równocześnie na mieszkańców Poznania oraz okolic przez poszerzanie świadomości i wiedzy.

członkowie rady programowej

prof. UAM dr hab. Tadeusz Wallas
mgr Katarzyna Kucharska
prof. dr hab. inż. Jan Celichowski
dr Joanna Kiersztejn
prof. dr hab. inż. Roman Słowiński
mgr Anna Czajkowska-Zimnicka
prof. nadzw. UEP Sławomir Kalinowski
prof. dr hab. n.med. Michał Musielak
prof. dr hab. inż. Krzysztof Szoszkiewicz
dr Agnieszka Motyl