Zimowo-wiosenne spacery w Ogrodzie Dendrologicznym

Ogród Dendrologiczny Uniwersytetu Przyrodniczego zaprasza na spacery w sezonie zimowym.

Kiedy: 01/02/2018
Gdzie: Ogród Dendrologiczny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, ul. Wojska Polskiego 71E, 60-625 Poznań
Typ imprezy:

Ogród Dendrologiczny Uniwersytetu Przyrodniczego zaprasza na spacery w sezonie zimowym od 1 października do 30 kwietnia w dni robocze od 9.00 do 15.00. Wstęp do ogrodu jest bezpłatny.

Głównym założeniem ogrodu jest kolekcjonowanie drzew i krzewów dla celów dydaktycznych i naukowych, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków dendroflory polskiej. Do tej pory zgromadzono około 900 gatunków i odmian drzew, krzewów i krzewinek.

Specyfiką ogrodu są kolekcje drzew i krzewów występujące na terenie naszego kraju w stanie naturalnym. Wśród rodzimych roślin drzewiastych ważną  grupę stanowią gatunki rodzajów określanych mianem „trudnych” pod względem taksonomicznym, m.in. wszystkie rodzime gatunki róż (Rosa) i większość krajowych gatunków wierzb (Salix). Najcenniejszą jest jednak  największa w Europie kolekcja jeżyn (Rubus), która w roku 2007 uzyskała status Kolekcji Narodowej. Liczy ona obecnie ok. 100 rodzimych gatunków i lokalnych biotypów  jeżyn i jest stale rozbudowywana.

W Ogrodzie została wytyczona ścieżka dydaktyczna pt. „Nasze drzewa leśne”, przybliżająca podstawowe gatunki rodzimych drzew leśnych.  Tablice informacyjne, znajdujące się przy wybranych drzewach, zawierają krótkie opisy morfologiczne (pomagają one zwrócić  uwagę na szczegóły ułatwiające identyfikację poszczególnych gatunków),  zasięgi ich naturalnego występowania  oraz,  mogące wszystkich zainteresować, ciekawostki.

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu