Zapięci w kaftan, przywiązani do łóżka – co mówi prawo o przymusowym leczeniu?

Co mówi prawo o przymusowum leczeniu w szpitalu psychiatrycznym

Gdzie: Wydział Prawa i Administracji UAM, Al. Niepodległości 53, CIN, sala 4.14
Typ imprezy: Wykłady
Dziedzina: prawo
Brak wolnych miejsc

Kwestia posiadania autonomii przez pacjenta cierpiącego na zaburzenia psychiczne rodzi wciąż spore wątpliwości natury prawnej.  Złożoność tej problematyki dotyczy zwłaszcza odpowiedzi na pytania: czy lekarz jest uprawniony do decydowania o zdrowiu i życiu pacjenta? czy udzielanie świadczeń zdrowotnych wbrew woli pacjenta należy traktować jako bezprawną ingerencję w przysługujące mu prawo do samostanowienia ? Czy stosowanie przymusu leczenia wobec pacjenta stanowi przejaw ochrony jego autonomii ?

Podczas prelekcji, wskazane zostaną trudności, wątpliwości oraz niejednoznaczności związane z możliwością stosowania przymusu leczenia. Odniesiemy się zwłaszcza do sytuacji pacjenta agresywnego, pacjenta cierpiącego na zaburzenia psychiczne, oraz pacjenta, który zagraża bezpośrednio życiu albo życiu i zdrowiu innych osób.

Koordynator: dr Michał Urbańczyk
E-mail: mur@amu.edu.pl