Czy każdy Czech jest Szwejkiem? Życie stereotypu

Czy postać Szwejka jest idealnym odzwierciedleniem czeskiej duszy? To pytanie towarzyszyć będzie spotkaniu z bohaterem powieści Jaroslava Haška.

Gdzie: Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej, Collegium Maius, ul. Fredry 10, 61-701 Poznań, s. 220 (II piętro)

Czy każdy Czech jest Szwejkiem? Życie stereotypu

Czy postać Szwejka jest idealnym odzwierciedleniem czeskiej duszy? To pytanie towarzyszyć  będzie naszemu spotkaniu z bohaterem powieści Jaroslava Haška.

„Dobrego żołnierza” znamy dzięki przeszło dwudziestu wydaniom przekładu Pawła Hulki-Laskowskiego Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej, zaledwie jednemu wydaniu Doli i niedoli dzielnego żołnierza Szwejka podczas wojny światowej  Józefa Waczkówa oraz najnowszej wersji – wydanej właśnie w ramach kanonicznej serii „Biblioteka Narodowa” Wydawnictwa Ossolineum  – Losy dobrego żołnierza Szwejka czasu wojny światowej Antoniego Kroha. Aż trzy translatorskie podejścia do tego dzieła-legendy to zjawisko unikalne na skalę światową. Skąd się wzięły? Co mówią o nas i o fenomenie Szwejka – bohatera i metafory?

Porównując fragmenty polskich przekładów powieści poszukamy źródeł stereotypu i zobaczymy, jak przekształcał się on z upływem czasu. Rzucimy też okiem na współczesną kulturę popularną, by sprawdzić, czy – i jak – Szwejk żyje w naszej świadomości dzisiaj.

Propozycja Studenckiego Koła Naukowego Europy Środkowej.

Studenckie Koło Naukowe Europy Środkowej działające na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM to aktualnie grupa studentek IV roku polonistyki. Uważamy jednak, że aby głębiej poznać własną kulturę, a następnie ciekawiej o niej opowiadać, potrzebny nam jest szerszy kontekst. Nasze zainteresowania skupiają się na kontaktach międzykulturowych na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej. Czytamy, oglądamy, dyskutujemy, porównujemy. Szukamy płaszczyzn porozumienia i własnego miejsca na środkowoeuropejskiej mapie.

Koordynator: dr Sylwia Karolak
E-mail: skarolak@amu.edu.pl