Self-made Man i American Dream: Amerykańskie mity w literaturze i kulturze popularnej

Gdzie: Wydział Anglistyki, Collegium Chemicum, ul. Grunwaldzka 6, Aula
Typ imprezy: Wykłady
Dziedzina: języki obce

Celem wykładu jest przybliżenie młodzieży szkolnej pewnych aspektów kultury i mentalności amerykańskiej, które do dnia dzisiejszego funkcjonują w postaci mitów w amerykańskiej literaturze i kulturze popularnej. Wykład rozpocznie krótki quiz ze znajomości różnych aspektów kultury i historii USA. Pojęcia „self-made man” i „American dream” są niejako wpisane w amerykańską mentalność i związane z kluczowymi symbolami USA, takimi jak prawo do wolności, szczęścia i realizowania swoich marzeń (są nawet wspomniane w tak ważnych dokumentach jak Deklaracja Niepodległości). Idea „self-made man’a” odzwierciedla typowo amerykańskie radzenie sobie w każdej sytuacji, znalezienie pomysłu na siebie w życiu, i wypływa z takich literackich traktatów jak Self reliance (1841) Ralpha Waldo Emersona, którego fragmenty zostaną zaprezentowane widowni. Na przykładach popularnych i bogatych amerykańskich celebrytów i artystów postaramy się wspólnie odpowiedzieć na pytanie co to jest „American dream” i czy w dzisiejszych czasach jest możliwe osiągnięcie sukcesu bez koneksji, polegając tylko na sobie. W drugiej części wykładu zanalizujemy fragmenty powieści Wielki Gatsby Francisa Scotta Fitzgeralda: cztery fragmenty, każdy będzie mówił o innym aspekcie „amerykańskiego snu”. Wykład będzie przeplatany pytaniami do młodzieży oraz fragmentami z filmu Wielki Gatsby w reż. Baza Luhrmana.