Ryzosfera, interaktywne sieci małych światów

Gdzie: UAP, bud. C, Plac Wielkopolski 9, sala 108

Coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z tego, że struktura naszej rzeczywistości oparta jest na dynamicznych sieciach pozostających w nieustannych interakcjach: od sieci neuronowych po World Wide Web, od układu krwionośnego po zjawiska społeczne, ekonomiczne i kulturowe. Dzięki najnowszym technologiom badania środowiska glebowego ujawniają horyzontalną sieć sygnalizacji i redystrybucji zasobów, której obszarem jest niezwykle rozbudowana strefa korzeniowa, a uczestniczą w niej lokalne sieci mikroorganizmów i grzybów mikoryzowych. Z powodu swej integralności i obligatoryjnej dla społeczności roślinnych natury, ten nowo poznawany podziemny świat został określony mianem „Wood Wide Web”.

Warsztat przybliży uczestnikom funkcjonowanie sieci mikoryzowych poprzez wspólne budowanie interaktywnej instalacji. Każdy z uczestników będzie miał do dyspozycji materiały plastyczne do stworzenia obiektu, który wyposaży w moduł komunikujący się z innymi obiektami w obrębie powstającej „sieci”.

Warsztat powstał w Pracowni Projektów i Badań Transdyscyplinarnych z inspiracji dyplomem oraz przy udziale Marii Subczyńskiej.

Wydział Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa UAP

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu