Roboty nadchodzą – cieszyć się czy martwić?

Jakie miejsce zajmują maszyny w naszym codziennym życiu ? Dlaczego traktujemy roboty jak żywe organizmy ? Czy to istoty myślące, które mogą zagrozić ludziom ?

Gdzie: Wydział Nauk Społecznych UAM, Kampus Ogrody, ul. Szamarzewskiego 89, budynek E, sala A

W trakcie spotkania wspólnie przedyskutujemy wybrane problemy filozoficzne związane z robotami. Obejrzymy i posłuchamy niektórych spośród już istniejących robotów, a także przeprowadzimy wspólnie filozoficzny eksperyment. Zastanowimy się nad tym, czy roboty mogą myśleć, a także pochylimy się nad niektórymi dylematami etycznymi związanymi z funkcjonowaniem robotów w przestrzeni społecznej. Spróbujemy zrozumieć, dlaczego coraz częściej ludzie traktują roboty jak gdyby były one żywymi organizmami. Rozważymy też, co wspólnego mają nowoczesne roboty z najstarszym ludzkim sposobem myślenia – myśleniem magicznym.

Zapraszamy gimnazjalistów, licealistów, studentów i dorosłych.

Koordynator: Agnieszka Jeleń
E-mail: agnieszka.jelen@amu.edu.pl