Reguły są po to, żeby je przekraczać

Wystawa poświęcona działalności dawnej Pracowni Gobelinu PWSSP w Poznaniu założonej przez prof. Magdalenę Abakanowicz

Kiedy: 08/10/2020
Gdzie: Galeria Curators'LAB UAP ul. Nowowiejskiego 12 Poznań
Typ imprezy: trwające
Dziedzina: sztuka

„Reguły są po to, żeby je przekraczać” – to jedno ze zdań powtarzanych studentom przez prof. Magdalenę Abakanowicz, kierującą Pracownią Gobelinu w Poznańskiej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych od 1965 roku przez ponad dwadzieścia lat. Choć artystka bardzo źle wspominała własne studia, pisząc o nich, że było to pasmo upokorzeń i czas znienawidzonej presji wywieranej na jej niezależność[1], przyjęła zaproszenie ówczesnego rektora uczelni, prof. Stanisława Teisseyre’a i stworzyła własną pracownię. Przyjeżdżali do niej studenci zza żelaznej kurtyny, zafascynowani jej twórczością.

Pokaz w Galerii Curators’Lab przypominać będzie niewielki wycinek działalności Pracowni Gobelinu prowadzonej przez prof. Magdalenę Abakanowicz oraz prof. Annę Goebel, która kontynuuje i rozwija dzieło swojej poprzedniczki, skrzętnie dokumentując działania pracowni i ocalając cenne materiały. Na wystawie zaprezentowany zostanie jeden ze studenckich projektów Zmienić siebie, tworząc obiekt, który potem istnieje samodzielnie, który w 1979 roku pokazano w poznańskiej Galerii ON. Wzięli w nim udział polscy i zagraniczni studenci z pracowni. Mieli wykonać obiekt, który miałby ukryć, albo podkreślić ich samych w taki sposób, że stworzyłby wraz z nimi pewną całość. W Galerii ON odbył się finalny pokaz „żywych rzeźb”. Obiekty najpierw umieszczono na postumentach, a następnie wchodził w ich wnętrze autor każdej z prac, integrując się z wykonaną formą i wydzielając z otoczenia. Zakończeniem działania było zawieszenie obiektów w przestrzeni galerii.

[1] Zob. M. Abakanowicz, Abakany, „Kontesty” 2002, nr 3–4, s. 41.

Data wydarzenia: 8–29.10.2020
Godziny wydarzenia: Galeria czynna (wt.-niedz.) w godzinach 13.00–17.00
Wstęp wolny: TAK (do 5 osób w galerii jednocześnie)

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu