Przebudzenie smoka: megamiasta w Chinach

Pomimo rosnącego politycznego i gospodarczego znaczenia Chin, wciąż niewiele wiemy o Państwie Środka. Kraj ten doświadczył w ostatnich latach daleko idących przemian, których charakter i skalę dobrze ilustruje zjawisko tworzenia się megamiast.

Kiedy: 26/04/2018
Gdzie: Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM, ul. Krygowskiego 10, Aula Krygowskiego
Typ imprezy: Wykłady
Dziedzina: geografia

Około 100 miast w Chinach liczy ponad milion mieszkańców; największe z nich to tak zwane megamiasta, które liczą przynajmniej dziesięć milionów mieszkańców. Wskutek przeprowadzonych w ostatnich dekadach reform, Chiny stały się miejscem lokalizacji inwestycji przemysłowych na ogromną skalę. Ekspansja przestrzenna miast stworzyła ludności wiejskiej nieznane wcześniej szanse rozwoju, lecz jednocześnie wygenerowała nowe wzorce nierówności. Specyfika Chin, ich odmienność od europejskiej ścieżki urbanizacji, sprawiają że kraj ten w coraz większym stopniu przyciąga uwagę osób zainteresowanych tematyką miejską.