Promieniowanie wokół nas, czyli ciężkie życie radiofoba

Kiedy: 26/04/2018
Gdzie: Wydział Chemii ul. Umultowska 89b 61-614 Poznań Sala 3.65
Typ imprezy:
Dziedzina: chemia
Brak wolnych miejsc

Początek XX w. to entuzjastyczne zachłyśnięcie się zjawiskiem radioaktywności. Substancjom radioaktywnym przypisywano cudowne właściwości i dodawano je do kosmetyków i innych produktów codziennego użytku. Czas zimnej wojny, testy broni jądrowej i awarie w elektrowniach jądrowych spowodowały zmianę społecznego odbioru promieniotwórczości o 180 stopni. Irracjonalny lęk przed promieniotwórczością, tak zwana radiofobia, poważnie ograniczył rozwój wielu cywilnych technologii radiacyjnych. Celem wykładu jest przybliżenie wybranych zagadnień fizyki i chemii jądrowej, oraz uzmysłowienie słuchaczom, że substancje radioaktywne występują powszechnie w naszym otoczeniu. Wykład zostanie zilustrowany szeregiem pokazów.

POTWIERDZENIE REJESTRACJI NA WYDARZENIA:

POTWIERDZENIE PIERWSZE – 23.03

POTWIERDZENIE DRUGIE – 28.03

WYDARZENIA BEZ REJESTRACJI

godz. 9:30 – 13:00 Lody mrożone ciekłym azotem (Hol przy auli 2.64)
godz. 11:15 (po wykładzie) – 12:00 Pokaz wykorzystania i sterowania dronami w celu identyfikacji zanieczyszczeń powietrza niebezpiecznych dla zdrowia (aldehydy, benzopireny) oraz ich monitorowania (parking przed budynkiem)
godz. 14:00-15:00 Pokaz efektownych, pirotechnicznych doświadczeń chemicznych przygotowany przez studentów z Naukowego Koła Chemików Wydziału Chemii UAM (parking przed budynkiem)

Koordynator: prof. UAM dr hab. Marcin Frankowski
E-mail: marcin.frankowski@amu.edu.pl