Pisarze w murach muzeum. Jak patrzeć, aby zobaczyć? Edycja II

Wykład z elementami warsztatu dedykowany licealistom, którzy interesują się szeroko pojętą humanistyką, a także historią sztuki.

Gdzie: Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej, Collegium Maius, ul. Fredry 10, 61-701 Poznań, s. 226 (II piętro)
Dziedzina: język polski

Wykład z elementami warsztatu dedykowany jest licealistom, którzy interesują się szeroko pojętą humanistyką, a także historią sztuki. Będzie on dotyczyć relacji tekstu literackiego i dzieła sztuki, a więc tego, co określić można mianem ekfrazy. Punktem odniesienia będą freski Giotta i obrazy Andrzeja Wróblewskiego. Dzieła tych znanych artystów skonfrontowane zostaną z twórczością literacką Teofila Lenartowicza i Juliana Kornhausera. Ten niesamowity świat artystycznej wyobraźni  pozwoli zrozumieć, jak niektórzy z artystów oglądają i piszą o obrazach. Wykład połączony z elementami warsztatu ma także swój cel praktyczny, nie tylko pozwoli na zakreślenie konkretnych relacji między tymi tekstami kultury, ale także rozwinie przydatne na maturze kompetencje dotyczące wyboru kontekstów.

Koordynator: dr Sylwia Karolak
E-mail: skarolak@amu.edu.pl