Piękno symetrii i porządek

Różnorodne aspekty symetrii, klasyczna symetria w kryształach zostanie rozszerzona o antysymetrię i symetrię kolorową, a złamanie paradygmatu translacji doprowadzi do układów niewspółmiernych i kwazikryształów. Wykład uatrakcyjnią rysunki Eschera i film.

Kiedy: 26/04/2018
Gdzie: Wydział Fizyki UAM, ul. Umultowska 85, Auditorium Maximum
Typ imprezy: Wykłady
Dziedzina: fizyka

Zostaną przedstawione różnorodne aspekty symetrii – od Wielkiego Wybuchu i cząstek elementarnych do układów biologicznych. Szczególny naciski będzie położony na uporządkowanie w ciałach stałych. Klasyczna symetria w kryształach zostanie rozszerzona o antysymetrię i symetrię kolorową, a złamanie paradygmatu translacji doprowadzi do układów niewspółmiernych i kwazikryształów. Symetrie nieizometryczne będą uatrakcyjnione rysunkami Eschera i figurami niemożliwymi. Filmowy pokaz fraktala „Żuk” Mandelbrota zakończy wykład.