O językowej i wizualnej identyfikacji kobiecości. Maskarady Marii Peszek

Wykład jest poświęcony językowemu obrazowi kobiecości w tekstach Marii Peszek, uzupełnionemu analizą wybranych aspektów jej wizualnej kreacji.

Gdzie: UAP, bud. B, ul. Lewandowskiej 20, sala 02
Typ imprezy: Wykłady

Wykład jest poświęcony językowemu obrazowi kobiecości w tekstach Marii Peszek (głównie z płyty Maria Awaria oraz towarzyszącej jej książki z utworami artystki, które nie znalazły się na płycie, Bezwstydnik), uzupełnionemu analizą wybranych aspektów jej wizualnej kreacji (głównie chłopczycy – w kilku sesjach fotograficznych dla popularnych magazynów oraz na użytek wydawnictwa Bezwstydnik, a także w projekcie Magdy Wunsche i Agnieszki Samsel, w ramach którego Maria Peszek wcieliła się w Olimpię E. Maneta). Punktem wyjścia rozważań jest analiza języka – co wynika z przekonania, że to właśnie język jest podstawowym narzędziem sprawowania męskiej władzy. Maria Peszek dokonuje dekonstrukcji tego narzędzia, symbolicznie ujmując system języka jako „brzydkie” i „ładne” słowa, przypisywane obojgu płciom. Łączą słowo z obrazem kobiety pojęcia maskarada i melancholia – znów opresyjnie traktowane przez androcentryczną kulturę, która „wysoką” melancholię wiąże z męskością, a pospolitą maskaradę z kobiecością.

Wydział Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa UAP

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu