O duchach w literaturze japońskiej

Festiwal Krótkich Form Naukowych: Literatura

Gdzie: Wydział Neofilologii UAM, al. Niepodległości 4, sala C2
Dziedzina: języki obce

Odkąd dwadzieścia lat temu upiorna Sadako wypełzła z telewizora w filmie Ringu (The Ring – Krąg, 1998), panoptikum japońskich duchów, zjaw i widm na dobre zadomowiło się w światowej kulturze popularnej, a większości z nas słowa „japoński duch” niezawodnie przywodzą na myśl wychudzoną postać z twarzą zakrytą długimi czarnymi włosami. Przedmiotem mojej prezentacji nie będą jednak duchy filmowe, a ich literackie pierwowzory, a jej celem stworzenie umownej mapy japońskiego świata nadprzyrodzonego. W podróży po nim za drogowskazy służyć nam będą przykłady zarówno z japońskiej literatury klasycznej np. zbiory anegdotycznych opowiastek setsuwa w rodzaju Nihon ryōiki (Japońska księga o duchach i dziwach, ok. 822) czy, jak twierdzą niektórzy badacze, pierwsza powieść psychologiczna Genji monogatari autorstwa Murasaki Shikibu (Opowieść o księciu Genji, ok. 1008), jak i tej bliższej naszym czasom, jak Kwaidan – opowieści niezwykłe (Kaidan, 1904) Koizumiego Yakumo (Lafcadio Hearne’a), Szkaradne oblicze (Jinmenso, 1918) Tanizakiego Jun’ichirō czy utwory mistrza mangowego horroru Itō Junji’ego. Przekonamy się jak na przestrzeni wieków zmieniały się się japońskie wyobrażenia dotyczące duchów oraz w jaki sposób świat nadprzyrodzony wywiera wpływ na Japończyków w dzisiejszych czasach.

Data: 2018-04-25 Godzina: 10:15 - 10:30

zarejestruj się na to wydarzenie

*Pola obowiązkowe