Nowe szaty Andersena – znane baśnie we współczesnych odsłonach

Festiwal Krótkich Form Naukowych: Literatura

Gdzie: Wydział Neofilologii UAM, al. Niepodległości 4, sala C2
Dziedzina: języki obce

Duński pisarz  Hans Christian Andersen, którego baśnie od lat współtworzą kanon literatury światowej, zasługuje bezsprzecznie na miano twórcy dzieł ponadczasowych.  „Brzydkie kaczątko”, „Królowa śniegu” czy „Nowe szaty cesarza” to tylko kilka spośród najbardziej znanych tytułów opowieści, którymi niezmiennie zachwycają się kolejne pokolenia czytelników. Nie wszyscy jednak wiedzą, że utwory Andersena są również niewyczerpanym źródłem inspiracji dla pisarzy i autorów scenariuszy filmowych, którzy wykorzystują uniwersalne przesłanie baśni i jednocześnie piszą je na nowo. Czy główna bohaterka kultowej produkcji Walta Disneya pt. Kraina lodu może mieć coś wspólnego z Andersenowską Królową Śniegu? Jak potoczyły się losy dzielnego ołowianego żołnierzyka w ujęciu autora światowego bestsellera Godziny, Michaela Cunninghama? Odpowiedzi na owe pytania poszukamy przyglądając się głównym pozycjom ze świata książki oraz filmu, w których ponadczasowa twórczość duńskiego baśniopisarza aktualizuje się w czasach nam współczesnych, nieprzerwanie ukazując swoje coraz to nowe sensy.

Data: 2018-04-25 Godzina: 13:00 - 13:15