Lodowe badania na Stacji Polarnej UAM

Lodowe badania na Stacji Polarnej UAM

Jak wygląda życie na Stacji Polarnej UAM na Spitsbergenie? Jak zbadać "zdrowie" lodowców? Czym zajmuje się glacjolog?

Kiedy: 24/04/2018
09:00 - 09:30
Gdzie: Nadnotecki Instytut UAM w Pile, ul. Kołobrzeska 15, Duża Aula
Dziedzina: geografia
Brak wolnych miejsc
Podziel się:

Opis wydarzenia

Często mówimy „mieć serce z lodu” lub „zimny jak lód”. Ale dlaczego nie mówimy „piękny” lub „delikatny jak lód”? Naukowcy ze Stacji Polarnej UAM coś o tym wiedzą.

Stacja Polarna UAM leży na Spitsbergenie, pomiędzy Przylądkiem Północnym w Norwegii a biegunem północnym. Stacja jest otoczona przez lodowce, czyli grube masy lodu spływające z gór pod wpływem własnego ciężaru, które z każdym rokiem są coraz mniejsze z powodu ocieplania klimatu. Wycofujące się lodowce odsłaniają czasem przepiękne, niezwykłe miejsca, nigdy nietknięte ludzką stopą, jak chociażby tajemnicze lodowe tunele. Piękno lodu jest jednak niezwykle ulotne, szczególnie w czasach, gdy kolejne lata biją rekordy ciepła.

Zanik lodowców jest zjawiskiem globalnym i niesie ze sobą wiele negatywnych skutków. Poza utratą tych arcydzieł natury, topnienie lodu powoduje m.in. przyspieszenie ocieplenia oraz wzrost poziomu morza. Ograniczenie skutków zmian klimatu i adaptacja do nowych warunków uważane są obecnie za największe wyzwanie ludzkości. Czego powinnaś/powinieneś się obawiać i jak w światowe badania wpisują się prace glacjologów UAM? O tym dowiesz się z wykładu „Lodowe badania na Stacji Polarnej UAM”.

organizator:
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
prowadzący: