Łączniki / Pocztówki — warsztaty plastyczne

warsztaty online

Kiedy: 26/11/2020
Gdzie: Spotkanie online / Google Meet / limit miejsc: 20 os.
Typ imprezy: wkrótce
Dziedzina: sztuka
Limit miejsc: 20 osób

Przy aktualnym stanie świata, stanie, który rozprasza nas i izoluje od klasycznych, bezpośrednich form komunikacji, współprzebywania czy też współprzeżywania, świecie w którym coraz bardziej wymusza na nas zamykanie się na wspólnotowość oraz bezpośrednią interakcyjność, możemy jedynie dokonać prób przełamywania tej separacji. Warsztaty plastyczne „Łączniki/pocztówki” mają na celu próbę wykreowania nowych form łączności, stają się formą omówienia i rozpatrywania komunikacji w nawiązaniu do sfery florystycznej. Poprzez nakreślenie dwóch głównych wątków, które są przewodnimi próbami odpowiedzi na aktualny stan rzeczywistości – podejmujemy dwa zagadnienia, będące głównymi pionami spotkania, czyli komunikacja oraz natura.

W przestrzeni mediów, internetu oraz komunikatorów cyfrowych, dzięki którymi mamy stałą łączność z bliższymi i dalszymi nam osobami, często zapominamy jak istotną formułą jest klasycznie pojmowana karta pocztowa, ręcznie wykonana mała pocztówka, na której możemy zawrzeć informacje/przekaz/wiadomość/notatkę z bardziej osobistą i zindywidualizowaną formułą, nie tylko w formie treści – tekstu ale także w formie układu graficznego, zapisu plastycznego. Jest to także mała forma, małe dzieło sztuki, mała pamiątka, czy przypominajka, którą zawsze możemy mieć ze sobą.  Często zapominamy także, jak istotnym elementem naszej rzeczywistości są rośliny, środowisko naturalne, dzięki któremu możemy choć przez chwilę oderwać się od cyfrowego świata i cyfrowej łączności i niejako połączyć się z analogowym światem.

Natomiast oba aspekty – świat cyfrowy oraz świat roślin – w swym wymiarze symbolicznym oraz metaforycznym mimo wszystko mają wiele elementów i cech wspólnych.

Hasła, które m.in pojawiają się w drodze koncypowania i porównywania tych dwóch światów to: rozwój / łączność / mutacje / konwersja / metamorfoza / aktualizacja / transformacja / ewolucja / wariacja / transpozycja .

Działania warsztatowe, będą poprzedzone krótką formą prelekcji, podczas której Uczestnicy zapoznają się – w warstwie teoretycznej z zagadnieniami: kolażu oraz asamblażu. Zaprezentowane zostaną dzieła sztuki, prac plastycznych, czy możliwości techniczne odnoszących się do tych dwóch technik. W prezentacji zostaną zawarte przykłady, które w swej warstwie wizualne odnoszą się do fenomenu łączności /komunikacji / przebiegu informacji w ujęciu tematyki roślinnej  / florystycznej.

Docelowa forma, czyli warsztaty artystyczne będą opierać się na realizacji prac plastycznych – kartek pocztowych z użyciem materiałów odpadowych, prostych typu: skrawków gazet, skrawków tkanin, kawałków papieru, roślin, włóczek itp. (materiałów, które każdy z nas posiada we własnym domu). Działania twórcze będą skłaniać Uczestników do reinterpretacji zastanej rzeczywistości, zmiany znaczenia używanych materiałów, a co jest z tym związane – do odszukania i wykreowania własnej artystycznej wizji oraz indywidualnej koncepcji.

Finałem akcji warsztatowej będzie wystawa / prezentacja online – prac Uczestników oraz prac studentów I Pracowni Rysunku WEAiK.

Termin wystawy online: 3.12.2020, na stronie internetowej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu

Na wydarzenie wymagana jest rejestracja:

Zapisy na warsztaty drogą mailową, na adres: anna.brandys@uap.edu.pl

(o przyjęciu zapisu decyduje kolejność zgłoszeń)

Organizator zapewnia pakiet materiałów plastycznych potrzebnych do realizacji działań plastycznych. Paczki z materiałami plastycznymi – do odbioru na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

zarejestruj się na to wydarzenie

*Pola obowiązkowe