Kim jestem? Natura duszy w neoplatonizmie – warsztaty medytacji filozoficznej

Gdzie: Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej, Collegium Maius, ul. Fredry 10, 61-701 Poznań, s. 225 (II piętro)

Tematem warsztatów będzie natura ludzkiej duszy w neoplatonizmie – najważniejszym nurcie filozoficznym późnego antyku. W czasach nowożytnych ukształtowało się i rozpowszechniło myślenie o duszy jako o czymś skończonym, znikomym, tkwiącym wewnątrz ciała czy wręcz wewnątrz naszej głowy i stamtąd postrzegającym nieskończenie wielki wszechświat materialny, znajdujący się wokół. Z biegiem czasu dusza, umysł czy świadomość uznane zostały przez dominujące na Zachodzie nurty intelektualne wręcz za wytwór mózgu. Filozofia neoplatońska, dominująca w Europie w starożytności i średniowieczu, rozumie duszę i jej relację ze światem w zupełnie inny sposób. Warsztaty skierowane są do osób zainteresowanych zapoznaniem się z tą inną perspektywą i zweryfikowaniem jej aktualności we własnym doświadczeniu. Zawierać będą one zarówno prezentację podstawowej wiedzy na temat natury duszy, jak i naukę ćwiczeń filozoficznych (medytacji), umożliwiających doświadczenie tego, o czym mowa w teorii. Jest to zgodne z antycznym rozumieniem filozofii jako aktywności, która ma wymiar teoretyczny i praktyczny zarazem. Do uczestnictwa w warsztatach nie jest wymagane przygotowanie filozoficzne, a jedynie autentyczne zainteresowanie tematyką.