Kiedy człowiek staje się dorosły?

Czy wystarczą same wskaźniki biologiczne czy potrzebujemy analizy czynników społeczno-kulturowych ? Jak widzą dorosłość sami młodzi ludzie?

Gdzie: Wydział Nauk Społecznych UAM, Kampus Ogrody, ul. Szamarzewskiego 89, budynek E, sala A
Typ imprezy: Wykłady

Długość życia człowieka nieustannie się zwiększa, a jednocześnie wydłuża się przechodzenie z dzieciństwa do dorosłości. Dwudziesto- , a nawet dopiero trzydziestolatkowie, coraz później podejmują się zadań, od których ich dziadkowie rozpoczynali swoją dorosłość nawet przed 20 rokiem życia: usamodzielnianie się finansowe, zakładanie rodziny, itd. Po czym dziś rozpoznajemy, że człowiek stał się dorosły? Czy wystarczą same wskaźniki biologiczne? Czy da się określić konkretny wiek, w którym mózg dziecka staje się mózgiem dorosłego? Czy do wskazania początku dorosłości potrzeba analizować czynniki społeczno-kulturowe? Jak widzą dorosłość i jaką cezurę dorosłości wskazują sami młodzi ludzie – 18, 24, 30 lat? Powiemy z perspektywy psychologii o tym, jak i kiedy z dziecka wyłania się dorosły.

Koordynator: Agnieszka Jeleń
E-mail: agnieszka.jelen@amu.edu.pl