Jak mierzymy Wszechświat?

Jak mierzymy odległości w kosmosie? Skąd wiemy, jak daleko od nas znajdują się gwiazdy? Co ma wspólnego światło świecy z pomiarami odległości do dalekich galaktyk? Do czego przydają się astronomom gwiazdy supernowe? Jak duży jest nasz wszechświat?

Kiedy: 26/04/2018
Gdzie: Wydział Fizyki UAM, ul. Umultowska 85, Audytorium im. prof. A. Piekary
Typ imprezy: Wykłady
Dziedzina: fizyka

Jak mierzymy odległości w kosmosie? Dlaczego wielu XVI wiecznych astronomów odrzucało początkowo teorię Kopernika? Jak w XVII wieku po raz pierwszy „zmierzono” nasz układ słoneczny? Skąd wiemy, jak daleko od nas znajdują się gwiazdy? Co ma wspólnego światło świecy z pomiarami odległości do dalekich galaktyk? Do czego przydają się astronomom gwiazdy supernowe? Jak duży jest nasz wszechświat? W czasie wykładu postaramy się odpowiedzieć m. in. na te pytania.