Dwujęzyczni od przedszkola

Festiwal Krótkich Form Naukowych: Język

Gdzie: Wydział Neofilologii UAM, al. Niepodległości 4, sala C3
Dziedzina: języki obce

Przedmiotem wystąpienia jest przedstawienie założeń modelu nauczania małych dzieci języków obcych, nazwanego „Modelem Poznańskim”. „Model Poznański” zakłada immersyjne nauczanie języka o mniejszej randze światowej już od przedszkola, ewentualnie od szkoły podstawowej, natomiast nauczanie języka angielskiego odbywa się od pierwszej klasy szkoły podstawowej wg rozpowszechnionej już w Polsce tradycyjnej koncepcji nauczania, czyli poprzez systematyczną naukę języka. Ze względu na brak wielojęzycznych szkół podstawowych, w celu sprawdzenia efektywności powyższego modelu, założono nowy rodzaj placówki dydaktycznej, tzw. „Świetlicę niemiecką”, w której dzieci przez trzy lata zanurzane były w język niemiecki. Drugą placówką badawczą było Dwujęzyczne Polsko-Niemieckie Przedszkole „Ene due Rabe”. W dalszej części wystąpienia przedstawione zostaną wyniki pomiaru kompetencji językowej dzieci, które uczyły się języka niemieckiego wg powyższego modelu.

Data: 2018-04-25 Godzina: 10:30 - 10:45