Czy wampiry naprawdę pochodzą z Transylwanii? Kilka słów o Wrykolakasie, greckim wampirze

Festiwal Krótkich Form Naukowych: Kultura

Gdzie: Wydział Neofilologii UAM, al. Niepodległości 4, sala C2
Dziedzina: języki obce

Wampiryzm od dłuższego czasu stanowi atrakcyjny temat popkultury, a tradycyjnie asocjuje się go z krajami słowiańskimi i rejonami Rumunii oraz Węgier.
W moim wystąpieniu podejmę się egzotycznego tematu wrykolakasa, greckiego wampira. We wprowadzeniu opowiem o „prekursorach” wampirów z mitologii, a główną część wystąpienia poświęcę na omówienie tradycyjnych wierzeń greckich odnośnie upiorów. W związku z tym, że temat jest bardzo szeroki, to skupię się na kilku ciekawostkach: na tym, że to właśnie Grek, Leon Allatios, napisał pierwszy traktat o wampirach; na tym, kto w tradycji greckiej mógł zostać wampirem i na tym, jak unicestwić upiora; opowiem o Santorini, która uchodziła za najbardziej zwampiryzowane miejsce na ziemi i o bezludnych wyspach, na które wywożono ciała potencjalnych wrykolakasów; wspomnę też o kilku ciekawszych typach greckiego upiora (np. o kalikantzarosie – bożonarodzeniowym wampirze). Na koniec wystąpienia, jako podsumowanie, krótko pokażę, że w europejskiej literaturze wampirycznej greckie elementy są mocno zaakcentowane.

Data: 2018-04-25 Godzina: 14:00 - 14:15