Czy to nie paradoks?

Co się stanie, jeśli dodamy coś do nieskończoności, jak grać w teleturnieju, czy da się udowodnić, że wszystkie konie są jednego koloru? Na podstawie klasycznych paradoksów logicznych zobaczymy, że matematyka i filozofia mają wiele wspólnego.

Kiedy: 26/04/2018
11:30 - 12:00 | 13:45 - 14:15
Gdzie: Wydział Matematyki i Informatyki UAM, ul. Umultowska 87, A2-24 (piętro)
Typ imprezy: Wykłady
Dziedzina: matematyka
Limit miejsc: 48, wiek 12+ lat

Na wykładzie odpowiemy sobie na pytanie co się stanie, jeśli dodamy coś do nieskończoności, jak grać w teleturnieju, aby mieć największe szanse na zwycięstwo i czy da się poprawnie matematycznie udowodnić, że wszystkie konie są jednego koloru? Zajęcia rozpoczną się od przytoczenia definicji paradoksu. Na podstawie klasycznych przykładów paradoksów logicznych będziemy mogli zaobserwować, że dwie pozornie odległe dziedziny – matematyka i filozofia, mają ze sobą wiele wspólnego. Każdy paradoks dokładnie przeanalizujemy i zastanowimy się, gdzie tkwi ich rozwiązanie, w którym miejscu rozumowania został popełniony błąd.

Data: 2018-04-26 Godzina: 11:30 - 12:00
Data: 2018-04-26 Godzina: 13:45 - 14:15