Bliżej niż myślisz – Iran

Spotkanie z fascynującą kulturą, otwartymi ludźmi, bajeczną architekturą i czarownym środowiskiem geograficznym. Dawna Persja nadal czaruje podróżnych, choć „cienie nad Islamem” nie pozwalają rozkwitać temu regionowi.

Kiedy: 26/04/2018
Gdzie: Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM, ul. Krygowskiego 10, Aula Krygowskiego
Typ imprezy: Wykłady
Dziedzina: geografia

Persja to nazwa geograficzna i historyczna prowokująca wyobraźnię do egzotycznych, odległych nam skojarzeń. Gdy słyszymy tę nazwę, w naszych myślach jawi się kraina pięknych ogrodów, bajecznych pałaców i świątyń, Orient wyrażany strojami, zapachami i zachowaniami. Obca, daleka kultura. Swoista Kraina Marzeń. Jakże inaczej zaczynamy patrzeć na ten sam Bliski Wschód, gdy słyszymy nazwę Iran. Współczesny układ geopolityczny świata odsunął mentalnie i od Polski, i od Europy ten piękny region i państwo. Z relacji w mediach wynika, że to już nie Kraina Orientu, a Państwo Osi Zła, nie ziemia dumnych Persów, a siedlisko „arabskich terrorystów”, nie egzotyczny przystanek na trasie Jedwabnego Szlaku, a miejsce które należy omijać. Czy faktycznie Bliski Wschód stał się nam tak odległy? Czy doszło do zderzenia cywilizacji, którego efektem jest niechęć i wrogość? Nie wiedząc jak odpowiedzieć na te pytania spakowałem plecak i pojechałem do Iranu. Okazało się, iż dawna Persja to miejsce odmiennie kulturowo, jednak ludzie mają bardzo ciepłe i szczere uśmiechy oraz otwarte serca. Jestem już nieco bliżej tej kultury.