Te obrazki mogą zagrozić pokojowi publicznemu

27 października 2020 | sztuka

Kolekcja kart pocztowych Bernarda Chrzanowskiego.

W trakcie nagrania Pani kustosz Agnieszka Baszko zaprezentuje zbiór kart pocztowych Bernarda Chrzanowskiego (1861-1944), polskiego działacza społeczno-narodowego w Poznańskiem, który w latach 1901-1910 był posłem w Parlamencie Rzeszy w Berlinie.

Podczas swoich przemówień występował w obronie polskiej kultury i narodowej tożsamości, wskazywał na różne nadużycia pruskiej administracji wobec Polaków. Kilka jego mów plenarnych poświęconych było paragrafowi 130 niemieckiego kodeksu karnego, często wykorzystywanego przez policję i sądy pruskie do konfiskowania polskiej literatury i sztuki, w tym popularnych wówczas patriotycznych kart pocztowych. Jako „dowodów rzeczowych” Chrzanowski używał m.in. pocztówek. Część jego kolekcji zachowała się w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu.