Największy organizm na świecie

Największy organizm na świecie

7 grudnia 2017 | Nauki przyrodnicze

Czy wiesz, że największym organizmem na Ziemi jest grzyb? Dokładnie opieńka ciemna (Armillaria ostoyae (Romagn.) Herink) znaleziona w 2001 r. […]

Podziel się:

Czy wiesz, że największym organizmem na Ziemi jest grzyb? Dokładnie opieńka ciemna (Armillaria ostoyae (Romagn.) Herink) znaleziona w 2001 r. w Malheur National Forest w Górach Błękitnych, we wschodnim Oregonie (USA). Grzyb ten jest największym, pod względem zajmowanej powierzchni, organizmem żyjącym na Ziemi. Badania potwierdzające, iż jest on jednym organizmem, polegały na gromadzeniu próbek grzybni z różnych miejsc lasu i obserwacji ich rozrostu w laboratorium. Wykonano także badania genetyczne. Grzybnia tego pojedynczego osobnika zajmuje powierzchnię 8,9 km². Masa tego grzyba szacowana jest na 605 ton.

Natomiast największym pod względem masy organizmem świata jest topola osikowa (Populus tremuloides Michx.) o nazwie Pando rosnąca w stanie Utah w USA, której klonalne osobniki, czyli  nowe drzewa wyrastające z odrostów korzeniowych, zajmują 43 ha powierzchni i ważą 6,5 tysiąca ton.