Najbardziej zagadkowa księga świata

Najbardziej zagadkowa księga świata

12 grudnia 2017 | nauki społeczne

Manuskrypt Wojnicza (ang. Voynich Manuscript) uznawany jest za najbardziej tajemniczą księgę świata. Manuskrypt oprawiony jest w skórę i zawierał pierwotnie […]

Podziel się:

Manuskrypt Wojnicza (ang. Voynich Manuscript) uznawany jest za najbardziej tajemniczą księgę świata. Manuskrypt oprawiony jest w skórę i zawierał pierwotnie 136 dwustronnie zapisanych kart (do czasów obecnych przetrwało 120 kart) formatu 15 na 22,5 cm. Strony księgi pokryte są rysunkami, wykresami i niezrozumiałym pismem.

Nazwa manuskryptu pochodzi od nazwiska polskiego antykwariusza Michała Wojniczowi, który w 1912 nabył rękopis od jezuitów z willi Mondragone we Frascati. Do dziś rękopis uchodzi za jeden z najbardziej tajemniczych rękopiśmiennych zabytków średniowiecza, ponieważ jego autor, pismo oraz język do dziś pozostają nieznane. Badania pergaminu, na którym spisano rękopis, przeprowadzone metodą datowania radiowęglowego w latach 2009–2011 na University of Arizona wykazały, że powstał między 1404 a 1438.

Manuskrypt pozostaje przedmiotem intensywnych badań, prowadzonych przez profesjonalnych kryptologów, lingwistów i naukowców z innych dziedzin, a także amatorów. Do tej pory powoływane są projekty badawcze, gdzie zespoły testują nowe hipotezy tłumaczące znaczenie pisma i obrazów zawartych na pergaminowych kartach manuskryptu.

Skany manuskryptu można zobaczyć na stronie Biblioteki Uniwersytetu Yale.