Czterometrowy kot

Czterometrowy kot

27 grudnia 2017 | Nauki przyrodnicze

Czy wiecie, że największy kot na Ziemi może mierzyć 4 metry wysokości kiedy stoi na tylnych łapach? Kotem tym jest […]

Podziel się:

Czy wiecie, że największy kot na Ziemi może mierzyć 4 metry wysokości kiedy stoi na tylnych łapach?

Kotem tym jest lygrys (ang. liger), czyli hybryda będąca potomstwem samca lwa i tygrysicy. Lygrys nie występuje w naturze ponieważ lwy i tygrysy żyją na terytoriach, które zazwyczaj nie nakładają się na siebie. Jeżeli już dojdzie do spotkania, to gatunki traktują się jako konkurencję, co prowadzi do konfliktów. Pojawienie się lygrysa jest skutkiem przypadkowego lub celowego krzyżowania zwierząt w niewoli.

Pierwsze udokumentowane dane o istnieniu lygrysów pochodzą z Azji, z początków XIX wieku. Obecnie lygrysy rodzą się w niewoli w nielicznych krajach takich jak: USA, Rosja, RPA, Korea Południowa, Indie, Chiny, Indonezja, Niemcy, Włochy, Tajwan i Meksyk.

Lygrysy rosną zwykle do rozmiarów większych niż tygrysy i znacznie większych niż lwy. W niewoli żyją około 15-20 lat. Samce są bezpłodne, ale samice mogą mieć potomstwo.

Oficjalnie za największego lygrysa na świecie uznano Herkulesa mieszkającego na stałe w USA. Waży ponad 400 kg.

Oprócz lygrysów istnieją inne hybrydy będące potomstwem lwów i tygrysów. Są to tyglewy (ang. tigon). Matka tyglewa jest lwicą, a ojcem tygrys. Zwierzęta te nie osiągają jednak tak dużych rozmiarów jak lygrysy, zazwyczaj ich waga to 140-180 kg. Podobnie jak w przypadku lygrysów, samce tyglewów są bezpłodne, jednak samice często mogą mieć potomstwo.

Zobaczcie krótki film, na którym widać lygrysa Herkulesa (film w wersji angielskiej):