„Co widać” Prezentacja prac fotograficznych uczniów

26 listopada 2020 | sztuka

z kierunku Technik Fotografii i Multimediów Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Poznaniu

„Co widać” to przegląd sposobów widzenia i postrzegania fotografii przez młodzież. Podkreślając ich indywidualne znaczenia wynikające z emocji, uczuć i stanów w obszarze rejestracji kadrów fotograficznych do zrozumienia przestrzeni, w której żyją. Taki zapis rzeczywistości stoi jednak w sprzeczności ze sztuką. To do autorów należy zaakceptowanie tych elementów kadru, które uważają za stosowne. Cechą istotną w fotografii jest autentyczność, która stała się narzędziem i środkiem do odzwierciedlenia wizji młodego pokolenia.

Współczesna fotografia cyfrowa w swoim wymiarze nie jest w stanie sprostać oczekiwań młodzieży, jest niedoceniana, jeśli chodzi o jej warstwę przekazu informacji, wizji i założeń dokumentacyjnych.

Uczestnicy i uczestniczki wystawy:

Ciosek Barbara, Czubińska Agata, Dreger Maciej, Gierdal Aniela, Norkiewicz Zuzanna, Stempin Daniel, Świderski Hubert, Wawrzynowicz Dawid

Projekt zrealizowane pod kierunkiem pedagoga, instruktora fotografii Kamila Wnuka.

Kamil Wnuk – edukator kulturowy, trener antydyskryminacyjny, artysta multimedialny, trickster, performer i pedagog. Zajmuje się od 11 lat edukacją medialną, sztuką mediów oraz przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji rówieśniczej. Od 4 lat pedagogiką technokultury. Prowadzi autorskie warsztaty na styku edukacji artystycznej, medialnej, informacyjnej i cyfrowej dla różnych grup wiekowych. Absolwent Politechniki Radomskiej i Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny). W latach 2009-2011 asystent IV Pracowni Fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego. Obecnie doktorant Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 w Poznaniu – Technik fotografii i multimediów. W XII Liceum Ogólnokształcącym im. M. Skłodowskiej-Curie w Poznaniu prowadzący zajęcia artystyczne i edukacji filmowej.

Stypendysta m.in. VDA Kauno Dailės Fakultetas na Litwie oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.