Co to jest Martenica?

Co to jest Martenica?

26 lutego 2018 | nauki społeczne

Martenica to ludowe, bułgarskie święto wiosny. Zgodnie z tradycją, marzec jest miesiącem nadejścia wiosny. Bułgarzy świętują już pierwszego dnia marca, […]

Podziel się:

Martenica to ludowe, bułgarskie święto wiosny.

Zgodnie z tradycją, marzec jest miesiącem nadejścia wiosny. Bułgarzy świętują już pierwszego dnia marca, podczas którego symbolicznie żegnają zimę i witają wiosnę.

Tego dnia mieszkańcy Bułgarii obdarowują się marteniczkami (martenicami) – czerwono-białymi włóczkowymi laleczkami, pomponikami i  plecionkami. Czerwień symbolizuje słońce, biel jest symbolem zdrowia i długowieczności. Marteniczki nosi się na rękach do momentu, gdy zauważy się pierwsze kwitnące drzewo lub pierwszego wiosennego ptaka. Następnie pozostawia się je pod kamieniem, wiesza na drzewie lub puszcza w rzece.

Bułgarska nazwa marca ‚mart’, według ludowego przekazu, jest imieniem złośliwej staruszki słynącej z nagłej zmiany humoru. Bułgarzy nazywają ją Baba Marta (babcia Marta). Tradycyjne w tym dniu obdarowywanie się martenicami, ma zadowolić nieprzewidywalną staruszkę i skłonić ją do tego, aby nie chciała opóźniać odejścia zimy.