Wydarzenia bez rejestracji

26 marca 2019

Wydarzenia bez rejestracji

Festiwal to wiele wydarzeń, w których można uczestniczyć także bez rejestracji. Po prostu przyjdź i ciesz się kreatywnymi spotkaniami, warsztatami, pokazami. Wydarzeń bez rejestracji jest kilkaset i na pewno znajdziesz coś idealnego dla siebie. Podajemy poniżej przykładowe wydarzenia:

• Tajniki magicznej fizyki – widowiskowe eksperymenty fizyczne, m.in. ciecz nienewtonowska, wielka bańka mydlana, lewitujące przedmioty, a nawet lewitujący człowiek! Nauczymy Cię fascynujących eksperymentów. Z nami pokochasz fizykę!
  • Średniowieczne życie – po holu Collegium Historicum UAM na Morasku będą krążyć rekonstruktorzy ubrani w repliki strojów średniowiecznych. Odpowiedzą oni na wszystkie pytania związane ze średniowieczem, jak i środowiskiem rekonstruktorów.
  • Lego WeDo – zaprogramuj swojego robota! Naucz się poruszać robotem przy pomocy kilku przycisków i dowiedz się, jak działa automatyczne hamowanie w samochodach.
  • Zakręcone Origami – warsztaty origami rozwijające wyobraźnię przestrzenną oraz umiejętność pracy w grupie. Dzięki kreatywności uczestników warsztatów każdy kręciołek jest wyjątkowy, choć wszystkie grupy mają za zadanie zbudować tę samą bryłę.
  • Muzyka z automatu – a co, jeśli komputer pozwoli Ci na stworzenie czegoś niezwykłego… przez przypadek? Muzyka tworzona losowo nie wydaje się rozsądnym pomysłem, lecz jeśli dodamy do tego trochę matematyki i nasze utwory oprzemy na już stworzonych dziełach, możemy osiągnąć ciekawe efekty.
  • Fascynujący świat grzybów – zobaczycie różne gatunki grzybów, zarówno tych jadalnych, ale i cała grupa niejadalnych czy nawet trujących…
  • Fizyczna Familiada – podejmij rywalizację w starciu o tytuł MISTRZA. Zbierz grupę 5-osobową i wygraj w dziedzinie fizyki oraz radioterapii.
  • Laboratorium Szalonego Biochemika – ogień, wybuchy i totalna demolka! To jest to, co lubią szaleni naukowcy! Przyjdź na nasze pokazy i zobacz płonące węże, ogromną pastę do zębów dla słonia, duchy w probówce i wiele innych wystrzałowych eksperymentów!
  • Kolorowy świat biochemii – poznajcie, jak działa chemiczna sygnalizacja świetlna, magiczny palec, własnoręcznie zrobiona lampa lawa oraz zobaczcie, że z kolorowych odczynników można zrobić piękne obrazy w… mleku!
  • Cyfrowy Świat Nowych Mediów – zobacz, jak nasi naukowcy tworzą multimedia nowej generacji w poszukiwaniu prawdziwej telewizji przyszłości!
  • Tajemnice budowy plemników – wszystkie tajemnice plemników będziecie mogli poznać, odwiedzając stoisko, na którym pokażemy plemniki pod mikroskopem i opowiemy szczegółowo o budowie tych komórek.
  • Przestrzeń Nowoczesnej Edukacji – Laboratorium Szkoły Przyszłości zaprezentuje zajęcia warsztatowe, które pozwolą zanurzyć się w wirtualnej rzeczywistości lub wziąć udział w przykładowych lekcjach.
  • Nasiona chia jako źródło związków bioaktywnych w diecie – nasiona chia mogą być składnikiem nie tylko deserów, ale także przetworów owocowych stosowanych do smarowania pieczywa. Nasiona chia wpływają na walory sensoryczne, ale przede wszystkim na wartość odżywczą. Na stoisku będzie można zobaczyć, czym różnią się nasiona białe od czarnych oraz spróbować innowacyjnych produktów z ich użyciem.
  • Transplantacje, etyczne i społeczne konteksty – transplantologia, z jednej strony bardzo skuteczna oraz spektakularna dziedzina, z drugiej obszar wywołujący wiele emocji. Warto wiedzieć więcej, aby stworzyć własny pogląd.
  • Zdrowie pod kontrolą – stoisko promujące prozdrowotne zachowania oraz umożliwiające wykonywanie podstawowych badań, m.in. pomiary glikemii, ciśnienia tętniczego czy składu procentowego ciała, wagi i wzrostu.
  • Umiejętności psychomotoryczne – stoisko interaktywne, na którym będzie można sprawdzić swoje umiejętności psychomotoryczne.
  • Alkogogle – jak reaguje nasz organizm po spożyciu promila alkoholu ? Możesz się przekonać na stoisku interaktywnym.
  • Pijaństwo i jego skutki – analiza ostatniego wielkiego eposu starożytnej literatury greckiej Dionysiaka Nonnosa z Panopolis z V wieku n.e. Autor dzieła znał niemal całą klasyczną literaturę grecką i być może także łacińską. Poza nawiązaniami do literatury pięknej, w eposie znaleźć można wiele opisów zagadnień natury medycznej.
  • Lilije. Ballada – przedstawienie stworzone przez grupę studentów i doktorantów osadzone w przestrzeni bliższej odbiorcom, podsumowane dyskusją i rozważaniami na temat kreacji żeńskich bohaterek literackich oraz ich współczesnego postrzegania.
  • Śnieży – inscenizacja dramatu Roberta Jarosza (autora sztuk dla młodzieży) poświęconego postaci Hansa Christiana Andersena, ale osadzonego we współczesnych realiach. Wykonawcy za pośrednictwem tekstu zmierzą się z problematyką kreacji dzisiejszego świata za pomocą mediów oraz zadadzą pytania o obecną funkcję baśniowości. Dla nastolatków i dorosłych.
  • Kosmos Szekspira: między historią astronomii a humanistyką cyfrową – „Oni zadawali sobie trud poznania świata […] i odbicia tej wiedzy w świecie, który sami tworzyli. Dobitny tego przykład stanowi Boska Komedia Dantego, która jest też wykładem XIV-wiecznej kosmologii”.
  • Znacząca cisza – wystawa. Cisza i język migowy. Fotografie ukazują piękno tego języka, który oparty jest na gestach, mimice, przestrzeni. Ukazują sposoby wyrażania myśli, słów. Są dowodem na to, że cisza może znaczyć.
  • Kultura i zagłada Żydów – seminarium poświęcone kulturze i zagładzie Żydów w edukacji polonistycznej.
  • Język jako lustro historii – dowiedz się, jak wojny, podboje, wynalazki, czy zmiany społeczno-kulturowe odcisnęły się w języku angielskim.

Gdziekolwiek pójdziesz, tam będziesz mógł poszerzyć wiedzę, bawić się i skorzystać z bogatej listy wydarzeń. Bądź spontaniczny i przyjdź, rozwijaj swoją pasję z nami. Wydarzeń z wstępem wolnym jest bez liku.