Lekcje Festiwalowe 2017

12 grudnia 2017

Lekcje Festiwalowe 2017

Zakończyła się już część Lekcji Festiwalowych, które są kontynuacją działań Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Lekcje przeznaczone są dla grup zorganizowanych i odbywają się w większości w siedzibach współorganizatorów PFNiS, w salach wykładowych i laboratoriach.

Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu od października do grudnia 2017 przeprowadzono 20 warsztatów i 2 wykłady. Zajęcia skierowane były dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych. Jednym z popularnych warsztatów było „Kolorowe laboratorium chemiczne” podczas, którego uczniowie zrobili samodzielnie tęczę, ciecz nie-newtonowską, lawę w kubku, śnieg, uciekający pieprz oraz malowali na mleku. Inna grupa uczniów miała okazję posłuchać o oddychającym lesie  i niewidzialnym życiu drzew.

Uniwersytet Medyczny w Poznaniu przygotował wykłady m.in.: „Rewolucje w chirurgii”, „Jak zapobiegać nowotworom”, „Historia poznańskiej ortopedii”. Uczniowie mieli także okazję zwiedzić laboratoria Centrum Biologii Medycznej.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odwiedził natomiast uczniów z Piły, którzy mieli okazję wziąć udział w pokazach chemicznych.

Na Uniwersytecie Ekonomicznym uczestnicy mogli wziąć udział np. w grze ”Ekonomia wokół nas” oraz dowiedzieć się „Jak zbadać umysł konsumenta nie robiąc mu dziury w czaszce?”. Były także warsztaty z wirtualnej rzeczywistości oraz sprawnej komunikacji.

Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego  zorganizowała dla swoich młodych gości m.in. warsztaty z wykorzystaniem instrumentów muzycznych.

Do końca roku wszystkie Lekcje Festiwalowe zostaną zakończone, a organizatorzy na dobre zaczną przygotowania do XXI edycji Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. W 2018 roku PFNiS odbywać się będzie w dniach 22-26 kwietnia.